Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostrowianin w Radzie Naczelnej ZHP

Dariusz Potasznik, harcmistrz z Ostrowa Wielkopolskiego, został wybrany członkiem Rady Naczelnej ZHP. W czterodniowym Zjeździe ZHP, który dokonał m.in. podsumowania czteroletniej kadencji obecnych władz oraz dokonał wyboru nowych władz ZHP, wzięło udział prawie 200 delegatów z całego kraju.

W gronie 21 delegatów z Wielkopolski znalazło się dwóch przedstawicieli ostrowskiego Hufca hm. Jerzy Hnatyk i hm. Dariusz Potasznik. Kandydujący do Rady Naczelnej Dariusz Potasznik uzyskał poparcie 170 delegatów i został członkiem Rady na lata 2017-21.
 

Rada Naczelna, to taka Rada Miejska na szczeblu władz centralnych ZHP tłumaczy hm. Dariusz Potasznik. W ramach swoich kompetencji Rada podejmuje kluczowe decyzje dotyczące ZHP w okresie międzyzjazdowym, realizując również wytyczne zawarte w uchwałach zjazdu. Pracami Rady kieruje Przewodniczący ZHP, którym na drugą kadencję wybrany został hm. Dariusz Supeł.


Dariusz Potasznik w latach 2007-15 pełnił funkcję komendanta ostrowskiego Hufca ZHP, wcześniej m.in. stojąc na czele 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz będąc założycielem, i pierwszym komendantem, Szczepu Jedyneczka. Rokrocznie jeździ z harcerzami na letnie obozy. W tym roku był komendantem obozu Szczep Jedyneczka i Zagadki Fromborka.
- Wybór do Rady Naczelnej to zarówno wielki zaszczyt jak i spore wyzwanie - mówi D. Potasznik. - W zgodnej opinii środowiska harcerskiego czeka nas trudna kadencja związana z wieloma kluczowymi dla ZHP decyzjami, jakie przyjdzie nam podejmować.


Zgodnie z zapisami statutowymi, 40. Zjazd ZHP musiał dokonać wyboru nowego naczelnika ZHP, w związku z upływem drugiej kadencji dotychczasowej naczelniczki hm. Małgorzaty Sinicy. Z grona trzech kandydatów zjazd powierzył tę funkcję kolejnej kobiecie hm. Annie Nowosad i to ona stać będzie na czele organizacji przez najbliższe 4 lata.
Czas Małgorzaty Sinicy był dla naszej organizacji okresem przełomowym -  ocenia D. Potasznik. - ZHP przeszło prawdziwą transformację, stając się nowocześnie zarządzaną organizacją, stabilną finansowo i cieszącą się uznaniem w kraju i za granicą. Nowe władze stoją przed trudnym zadaniem utrzymania tego, co funkcjonowało dobrze i właściwego zdiagnozowania obszarów, gdzie można działać lepiej.


Wśród wielu przyjętych przez 40. Zjazd uchwał jest Strategia ZHP na lata 2018-23 i to ona będzie drogowskazem dla nowych władz centralnych. Warto też odnotować, że w przyjętej uchwale w sprawie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, na wniosek delegacji z Wielkopolski, zamieszczono w preambule nawiązanie do Powstania Wielkopolskiego oraz pozostałych ruchów wolnościowych z początku minionego wieku. Wyrazem aktywnego uczczenia 100-lecia ma być posadzenie przez harcerzy 100 hektarów lasów. - Przyrównując to wyzwanie do aktualnej liczebność ZHP, oznacza ono, że każdy zuch i harcerz obsadzi drzewkami niespełna 10 metrów kwadratowych lasu - podsumowuje D. Potasznik. Możliwe więc, że lasek 100-lecia powstanie w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego.

 

AW, pwd. Karolina Krawczyk, Zespół Promocji i Informacji Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 24 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PsylockTreść komentarza: Koreańskie czołgi i tak są lepszym zakupem niż pchanie się w leopardy... mało tego Czechy i Słowacja rezygnują z zakupu leopardów A8 ponieważ koszt jednej sztuki wynosi prawie 20milionów euro gdzie my za 1 abramsa płaciliśmy ok. 9milionów, tworzenie produkcji w Polsce nawet większym kosztem zakupu z czasem zwróci nam się w postaci wiedzy i zdobytemu doświadczeniu w budowie, wystarczy spojrzeć na Turcje która zaczyna już budowę własnego czołgu Altay. Kolejną kwestią jest dostępność czołgów bo K2GF dostaliśmy ogromną ilość w krótkim czasie gdzie kraje które się zdecydowały na Leo2A8 muszą czekać parę lat żeby otrzymać 1-2 bataliony czołgów. Gadanie też że K2 się nie nadaje na nasze warunki jest mocno na wyrost, prawdą jest że ma gorszy pancerz od Abramsa ale nie odbiega zbyt mocno od leopardó, oba te czołgi (Abrams i K2) będą wyposażane w ochronę HardKillData dodania komentarza: 14.01.2025, 18:15Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: efkaTreść komentarza: Czy te dziewczyny siebie nie widzą , nie mają luster w domu ???? NA ILE LAT ONE WYGLĄDAJĄ ??????????????//Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:57Źródło komentarza: Zabawa do białego rana! Studniówka V LO ZDJĘCIAAutor komentarza: Taki onTreść komentarza: Mówmy o rzeczach realnych .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:57Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: efkaTreść komentarza: Przecież teraz w Polsce ma ---NIC NIE POWSTAWAĆ ---- MA BYĆ CISZA ROZWOJOWA POD KAŻDYM WZGLĘDEM . . JESZCE TROCHĘ , A BĘDZIE ----POZAMIATANE .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:54Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama