Odnaleziony kilka lat temu akt zgonu Jana Mertki nadal budzi wiele emocji. I przyciąga do przygodzickiego USC zainteresowanych historią Powstania Wielkopolskiego, ale też osoby szukające pokrewieństwa z mężczyzną. Dlatego gmina postanowiła wykorzystać fakt, że jej mieszkaniec to pierwsza ofiara zrywu z 1918 roku.
Według informacji zawartych w dokumencie, Jan Mertka w dniu wybuchu Powstania pełnił służbę patrolową na granicy w Szczypiornie. Został zastrzelony przez Niemców o godzinie 11.30. W odwecie powstańcy zajęli Boczków, który stał się pierwszą wyzwoloną w czasie przewrotu miejscowością. – Akt został przetłumaczony – mówi Damian Kołacki z Urzędu Stanu Cywilnego w Przygodzicach. - Wymagało to czasu, ponieważ dokument był sporządzony w języku niemieckim i do tego w gotyku, co nawet dla niektórych tłumaczy było problemem.
Oficjalna prezentacja odnalezionego aktu, połączona z akcją „Mertka wyjęty z szafy”, miała miejsce trzy lata temu. Kopie dokumentu, razem z tłumaczeniem, trafiły do wszystkich szkół w gminie. Teraz akt ponownie posłuży do propagowania wiedzy o samym powstaniu, jak i gminie, z której pochodził i która może poszczycić się jeszcze jednym żołnierzem walczącym w tym zrywie - Antonim Lepką z Chynowej, który spoczywa na tamtejszym cmentarzu. – Rok 2018 będzie rokiem Powstania Wielkopolskiego w naszej gminie. W ten sposób chcemy uczcić stulecie jego wybuchu – mówi Tomasz Wojtasik z Urzędu Gminy w Przygodzicach. Będzie to ostatnia okazja, by zobaczyć oryginał aktu zgonu Jana Mertki w urzędzie, w którym został sporządzony. Z końcem 2018 roku dokument trafi do Archiwum Państwowego.
Z początkiem nadchodzącego roku jubileuszowego zostanie powołany Komitet Organizacyjny. W jego skład wejdą historycy, regionaliści, ale też przedstawiciele szkół i przedszkoli. Tak, by lokalnych bohaterów utrwalić w pamięci najmłodszego pokolenia. Twarzą roku poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu będzie Jan Mertka. - Zostaną wydane materiały promocyjne, między innymi zakładki do książek z wizerunkiem Mertki, które będą rozpowszechniane w bibliotekach na terenie całej gminy. Już mamy kalendarze na 2018 rok, upamiętniający osoby i miejsca w naszej gminie związane z powstaniem – dodaje Tomasz Wojtasik. - O rocznicy będą przypominać okolicznościowe banery zawieszone w centrum Przygodzic. Obchody będą miały wyjątkowy charakter – zapewnia.
Wiosną zostanie odnowiony pomnik Powstańców Wielkopolskich stojący przed Urzędem Gminy. Świętować będzie cała Wielkopolska. A w zasadzie już świętuje. Od połowy grudnia na wielkopolskich torach można zobaczyć pociągi, których wybrane w plebiscycie nazwy związane są z osobami lub miejscami ważnymi dla powstania. Jeżdżą po trasach, gdzie toczyły się walki. 99. rocznica rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego jest preludium do przyszłorocznych działań w roku stulecia zrywu. Główne uroczystości odbędą się w Poznaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Obchody odbędą się także w Warszawie. Rozpocznie je czwartkowa msza św. oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 o godzinie 12.00.
AW, zdjęcia UG w Przygodzicach, arch.
Napisz komentarz
Komentarze