Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ulica Kruczkowskiego zniknęła z mapy Kalisza. Wiemy, kim go zastąpiono

Zamiast Leona Kruczkowskiego - ulica Gen. Ryszarda Kuklińskiego. Zmiana nastąpiła w oparciu o przepisy ustawy dekomunizacyjnej, na mocy zarządzenia zastępczego wojewody wielkopolskiego. Dlaczego nie uczyniła tego wcześniej Rada Miejska Kalisza?
Ulica Kruczkowskiego zniknęła z mapy Kalisza. Wiemy, kim go zastąpiono

Zmiana jest konsekwencją ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku, która zakłada, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób i organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ponad pół roku temu Rada Miejska zastosowała te przepisy wobec sześciu ulic. I tak: ulica Stefana Dybowskiego jest teraz ulicą Benedykta Dybowskiego, dawnej ulicy Marii Koszutskiej patronuje teraz Gustaw Arnold Fibiger, Józefa Koszutskiego zastąpił Władysław Reymont, nazwę Bolesława Rumińskiego zmieniono na Zacisze,  Hanki Sawickiej na Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a Lucjana Szenwalda na Cypriana Kamila Norwida. Wśród nich nie znalazła się wówczas ul. Leona Kruczkowskiego na osiedlu Majków. Skąd więc decyzja wojewody?

Okazuje się, że z początku Instytut Pamięci Narodowej nie widział takiej potrzeby. Jak poinformował naszą redakcję Ratusz,  jeszcze przed podjęciem uchwał w sprawie zmiany nazw ulic, prezydent zwrócił się do IPN o stosowną opinię. - Pytanie dotyczyło dziewięciu patronów kaliskich ulic. Z odpowiedzi Prezesa IPN, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (…) wynikało, iż sześć z dziewięciu przedstawionych do konsultacji nazwisk to prominentni działacze komunistyczni mający znaczący udział w propagowaniu komunizmu, natomiast trzy osoby to ludzie kultury, wprawdzie związani w różnych okresach swojego życia z władzami komunistycznymi, jednakże których wpływ na politykę był niewielki i uczestnictwo w życiu politycznym było rzeczą drugoplanową – uzasadnia Urząd Miejski. - Jedną z dziewięciu osób, które Prezydent Miasta Kalisza zawarł w piśmie z 1 czerwca 2016 roku był Leon Kruczkowski. Z analizy treści odpowiedzi Prezesa IPN wynikało, że dla wymienionych twórców kultury (między innymi Leona Kruczkowskiego) nie powstała konieczność dokonania zmian nazw ulic, na podstawie wymienionej na wstępie ustawy.

Tymczasem 9 sierpnia ubr. na stronie IPN pojawił się przykładowy spis nazw ulic, które zdaniem Instytutu podlegają zmianie na mocy ustawy, w tym również nazwisko Leona Kruczkowskiego. -  Prezydent Miasta Kalisza ponownie skierował pismo do IPN prośbą o wyjaśnienie stanowiska dotyczącego tej konkretnej nazwy. Zapytanie pozostało bez odpowiedzi do dnia dzisiejszego – wyjaśnia Wydział Geodezji i Kartografii UM w Kaliszu.

W związku z upływem terminu na dokonanie zmian (ostateczną datą był 2 września 2017 r.), decyzję za Radę Miejską podjął wojewoda. Co ważne dla mieszkańców: zmiany nazwy ulicy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę. Wobec tego wydane dowody rejestracyjne, dowody osobiste i prawa jazdy oraz inne rejestry zawierające poprzednią nazwę ulicy zachowują swoją ważność.

*

Leon Kruczkowski urodził się 28 czerwca 1900 r. w Krakowie, zmarł 1 sierpnia 1962 r. w Warszawie. Polski pisarz i publicysta, a także poseł do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy (1947–1952) oraz na Sejm I, II i III kadencji (1952–1962), działacz PZPR, w latach 1949–1956 prezes Zwiazku Literatów Polskich.

 

MIK, fot. UM Kalisz, wikipedia.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/