Skrzydło zachodnie od wielu lat czeka na remont i adaptację. Prace ruszą niebawem. – Powstaną trzy sale, w tym dwie wystawiennicze. Pierwsza będzie przeznaczona na wyeksponowanie naszych zbiorów, które ze względu na brak miejsca nie mają szansy być pokazywane w głównym skrzydle, a druga będzie służyć wystawom czasowym – wyjaśnia Jerzy Marciniak, dyrektor muzeum. – Trzecią salę przeznaczymy na działania poza muzealne, czyli koncerty, które bardzo często się u nas odbywają i innego rodzaju działania kulturalne lub na lekcje muzealne.
Układ sal w skrzydle zachodnim jest trochę inny niż w skrzydle głównym. Przede wszystkim przestrzeni nie ograniczają drewniane kolumny, które często stanowią utrudnienie w ekspozycji przedmiotów prezentowanych na wystawach. Wiadomo, że zachowane będą wszystkie możliwe do ocalenia stare i zabytkowe elementy, łącznie z wyeksponowaniem układu desek stropowych, który jest niespotykany w innych tego typu budynkach poprodukcyjnych. Remont czeka też dziedziniec, na którym zostaną odkopane i nakryte przezroczystą płytą XVIII-wieczne kanały odprowadzające ścieki z istniejącej kiedyś w tym budynku fabryki. Zostanie zbudowana scena służąca do plenerowych działań artystycznych. Na zewnątrz budynku powstanie przeszklona winda. Wyeksponowany będzie także zachowany prawie w nienaruszonym stanie komin z 1870 roku.
Prace ruszą w najbliższych tygodniach i potrwają najprawdopodobniej do jesieni tego roku. Tak, by powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości mogły odbyć się w wyremontowanym skrzydle.
Koszt prac to 3,5 miliona złotych. 2,8 mln Muzeum Historii Przemysłu otrzymało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 700 tysięcy pochodzi z budżetu powiatu kaliskiego.
AW, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze