Dzięki wdrożeniu projektu czytelnicy MBP będą mogli korzystać na miejscu z szerokiej bazy zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, obejmującej książki i czasopisma naukowe z różnych dziedzin wiedzy, literaturę piękną (w tym tytuły chronione prawami autorskimi), a także grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. Zasób ten to ponad 1,9 mln. publikacji.
ACADEMICA umożliwi korzystanie online z zasobów dużych bibliotek naukowych. O ile użytkowanie domen publicznych możliwe jest w otwartym internecie, to utwory chronione prawem autorskim, a jest to 1,1 mln., udostępniane są bezpłatnie na terminalach bibliotek, które nawiązały współpracę w tym zakresie z Biblioteką Narodową. Przyłączenie do systemu, jak również późniejsze korzystanie z niego jest bezpłatne.
POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.
Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.
POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.
Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
MIK, fot. MBP
Napisz komentarz
Komentarze