Jak optycznie powiększyć łazienkę
Mało kto może poszczycić się naprawdę dużą łazienką. W większości przypadków na pomieszczenie to przypada zaledwie kilka metrów kwadratowych. Jednak za pomocą paru prostych trików można sprawić, że niewielka łazienka będzie wyglądała na dużo większą. Najprostszym sposobem jest zamontowanie lustra od podłogi do sufitu na całej ścianie lub przynajmniej na części. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Remontując łazienkę, warto postawić na jasne kolory farb lub glazury. Zarówno kafelki na ściany, jak i na podłogę powinny być duże. Drobne elementy wizualnie pomniejszają pomieszczenie. Wąską i długą łazienkę można optycznie wyrównać, malując dłuższe ściany na jaśniejsze kolory, a krótsze na ciemniejsze.
Wanna czy brodzik – co będzie lepsze?
Sporo zależy od osobistych preferencji, jednak wanna wydaje się bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Oczywiście pod warunkiem, że mamy na nią miejsce. Dobrym wyjściem jest ustawienie w łazience wanny profilowanej lub narożnej. Ciekawy kształt nie tylko nada łazience nowoczesnego wyglądu, ale oszczędzi kilka cennych centymetrów. Warto pamiętać o zagłówku, na którym będzie można oprzeć głowę podczas długiej, relaksującej kąpieli. W naprawdę dużej łazience można ustawić wannę na nóżkach. W mniejszych nie będzie się prezentowała tak okazale.
Coraz częściej stosuje się nowe rozwiązanie – prysznic bez brodzika. W ten sposób niweluje się konieczność podnoszenia wysoko nogi, co może mieć znaczenie szczególnie dla osób starszych. Z kolei w domu, w którym są małe dzieci, można zamontować głęboki brodzik, który będzie pełnił funkcję małej wanny.
Podłoga – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Podłoga w łazience praktycznie non-stop jest narażona na zachlapania, a mokre i śliskie kafelki, to prosta droga do nieszczęścia. Dlatego warto pomyśleć o gresie antypoślizgowym. Nie kosztuje więcej niż tradycyjny, a może znacznie ułatwić życie. Świetnie nadaje się do podłóg podgrzewanych. Najtrudniejsze przy myciu podłogi w łazience są miejsca wokół sedesu. Jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w sedes podwieszany. Oszczędzimy sobie pracy i ryzyka gromadzenia się bakterii pod muszlą klozetową. Warto też pamiętać, że duże rezerwuary są passé.
Jak dobrać kolor fugi na ściany i podłogę
Decydując o kolorystyce łazienki na ogół mamy na myśli kolor ścian i podłogi, czasem jeszcze bierzemy pod uwagę sufit. Mało kto zauważa, że tym, co nada łazience ostatecznego charakteru, są fugi. To one potrafią uatrakcyjnić lub zepsuć wizualny efekt remontu. Jak dobrać fugi? Tutaj są dwie szkoły – dobieramy fugi w kolorze płytek lub ostro z nimi kontrastujące. Wszystko zależy od tego, czy chcemy osiągnąć jednolity kolor podłogi i ścian, czy podkreślić kształt i wielkość poszczególnych płytek. Ciekawym rozwiązaniem jest fuga z drobinkami brokatu. Jej zastosowanie ma sens wtedy, gdy mamy dobrze oświetloną łazienkę. Drobinki brokatu odbijają światło i nadają całej powierzchni ściany efekt 3D. Taka fuga nie jest polecana na podłogi.
Drewniane elementy wyposażenia łazienki
Nie od dziś wiadomo, że drewniane szafki, mydelniczki, stojaki na szczoteczki, wieszaki na ręczniki czy nawet blaty, wyglądają bardzo efektownie na tle glazury i terakoty. Niestety drewno nie jest materiałem odpornym na działanie wody. Z biegiem czasu przestaje wyglądać atrakcyjnie, traci kolor, odkształca się. Niestety jest też źródłem bakterii. Dlatego, jeśli chcemy mieć w łazience drewniane akcenty, trzeba postawić na bambus. Drewo bambusowe jest wprost stworzone do mokrych pomieszczeń – nie pochłania wilgoci ani zapachów, ma właściwości bakteriobójcze. Przy tym trzeba sprawiedliwość bambusowi – jest bardzo ozdobny.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę
Przesuwane drzwi do kabiny prysznicowej to znaczna oszczędność miejsca. Warto postawić na drzwi z matowego szkła. Nie widać na nich zacieków i nie będą raziły naszego poczucia estetyki.
· Rurkowe grzejniki są wygodniejsze od tradycyjnych – ułatwiają i przyspieszają suszenie ręczników lub prania ręcznego.
· Armatura łazienkowa i dodatki powinny być w tym samym stylu.
· W łazience obowiązkowo musi być sprawna wentylacja.
· Jeśli planujemy oświetlenie lustra, lepiej by było ono zamontowane z boku. Światło nad lustrem rzuca brzydkie cienie na twarz.
Napisz komentarz
Komentarze