Gromadzimy dobra doczesne, ale przychodzi taki moment w życiu, że trzeba się zastanowić, co z nimi zrobić, kiedy nas zabraknie. Można standardowo zapisać wszystko najbliższym, ale można też majątek podzielić, niekoniecznie między krewnych. Przy okazji dodając specjalne życzenia. Jakie? Często zaskakujące, o czym możemy przekonać się, zaglądając na stronę Archiwum Państwowego.
Nowa wystawa online poświęcona jest ostatniej woli kaliszan i mieszkańców regionu. Większość testamentów pochodzi z ksiąg notariuszy przełomu XIX i XX wieku. Chociaż zdarzają się też starsze, jak np. ten z 1726 roku sporządzony przez Antoniego Szabelkowicza. - Możemy w nim przeczytać, że darczyńca suplikuje "wielmożnym ojcom franciszkanom kaliskim, w zamian za pozostawienie 2 tysięcy polskich złotych, odprawienie 70 mszy corocznie przed ołtarzem św. Franciszka oraz obliguję ojca kaznodzieję, żeby po kazaniu w każdą niedzielę i święta wymienił duszę zmarłych krewnych umieszczonych w testamencie i moją żonę z dziećmi" - przytacza Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.
To tylko próbka tego, co można zobaczyć na wystawie. Wystawa online to znane nazwisak związane z regionem, ale też ciekawostki, które być może staną się podpowiedzią dla nas?
Wystawa „Ostatnia wola i życzenie. Testamenty w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu” dostępna jest na stronie placówki.
AW, fot. AP
Napisz komentarz
Komentarze