Urodzony 26 lutego 1918 roku w Krakowie. Latem 1924 roku z podkrakowskiego Olkusza, za sprawą swoich rodziców Ireny i Stanisława, którzy objęli posady nauczycieli języka polskiego i języka łacińskiego w Gimnazjum Humanistycznym im. Adama Asnyka, zamieszkuje w Kaliszu. Swoją edukację w najstarszej kaliskiej szkole finalizuje egzaminem maturalnym w maju 1935 roku, po którym podejmuje studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
W lutym 1940 roku wraz z całą rodziną zostaje wysiedlony do Krakowa. W latach niemieckiej okupacji prowadzi tajne nauczanie w majątku Kobylniki nieopodal Kazimierzy Wielkiej.
Po wojnie odbywa aplikację sądową, a następnie po odejściu na własną prośbę z sądownictwa podejmuje aplikację adwokacką. Przez kilkadziesiąt lat, do lutego 1988 roku wykonuje zawód adwokata we Wrocławiu. W tamtejszej Izbie Adwokackiej pełnił obowiązki m.in. przewodniczącego komisji rewizyjnej, a w końcu kierował kołem emerytów. W latach 1980 – 1981 i późniejszych doradzał wrocławskiej „Solidarności”.
Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W czerwcu 2013 roku przyjął godność „Honorowego Przyjaciela Kalisza”.
Na zdjęciu: Stanisław Krzysik z żoną Haliną w towarzystwie młodszego koleżeństwa „od Asnyka”. Od lewej: Krzysztof Abram, Bogdan Ptak, Adam Borowiak, Urszula Dera, Jan Mak, Janusz Wysogląd.
Stanisław Krzysik pochowany został na wrocławskim cmentarzu przy ul. Odona Bujwida, nieopodal również tam spoczywającego swojego młodszego kolegi prof. Stanisława Iwankiewicza, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza z 2005 roku, w cieniu kościoła pw. św. Wawrzyńca, zaprojektowanego również przez asnykowca, architekta Zenona Prętczyńskiego.
MIK za: Adam Borowiak
Napisz komentarz
Komentarze