Nowa siatka lotów obowiązuje od 25 marca. Wrocławskie lotnisko proponuje najwięcej nowości jeśli chodzi o kierunki dodane do rozkładu. - Najważniejszą premierą tego roku będzie połączenie Air France z lotniskiem im. Charles’a de Gaulle'a w Paryżu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.
Wizz Air, który nie tylko korzysta z lotniska, ale ma we Wrocławiu swoją bazę operacyjną zaoferuje 5 nowości: Bari we Włoszech, Porto w Portugalii, Kutaisi w Gruzji, Göteborg w Szwecji i Bazylea w Szwajcarii. W sumie oferuje żądnym przygód turystom i prowadzącym interesy biznesmenom 15 różnych tras.
W nowościach znalazły się także Stuttgart w Niemczech, do którego linie Eurowings będą latać cztery razy w tygodniu. Ryanair dopisuje do swej oferty greckie Ateny, Faro w Portugalii i Podgoricę w Czarnogórze. Większość debiutujących tras to loty niskokosztowe. W wakacyjnej ofercie jest też 26 kierunków czarterowych.
Pierwsi pasażerowie na wakacje wyruszyli z Wrocławia 31 marca, miesiąc wcześniej niż rok temu. Ich celem jest turecka Antalya. – Coraz więcej pasażerów decyduje się na wcześniejszy odpoczynek, poza sezonem – mówi Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław. – Pogoda już dopisuje, ceny są niższe, dostępna jest pełna baza hotelowa – dodaje.
Wrocławskie lotnisko jest oblegane. W według przewidywań w tym roku skorzysta z niego nawet 3,2 miliona pasażerów. – Oczywiście to mieszkańcy Dolnego Śląska, ale widzimy dynamiczny wzrost pasażerów z Wielkopolski. W 2017 roku było to 160 tysięcy pasażerów. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku najchętniej przyjeżdżali do nas mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego – zdradza Dariusz Kuś. – Jeśli chodzi o Kalisz to przez cały ubiegły rok, do połowy marca, w podróż z naszego lotniska wybrało się 27 300 mieszkańców Kalisza. W przypadku powiatu ostrowskiego to około 29 000 pasażerów.
Najpopularniejsze kierunki dla Wielkopolski:
- turystyczne: Lizbona, Mediolan, Malaga, Rzym, Bolonia
- pracownicze: East Midlands, Mancheter, Dublin
- czarterowe: Turcja i Grecja
Liczba osób z danego miasta czy subregionu określana jest na podstawie ankiet, które otrzymują do wypełnienia pasażerowie. Te są anonimowe, a jedną z danych, o którą pyta Port Lotniczy jest kod pocztowy. W ten sposób można oszacować w przybliżeniu, skąd do Wrocławia przyjeżdżają podróżni. A dzięki łatwemu dojazdowi (kolejny odcinek drogi ekspresowej S5 na trasie Wrocław – Poznań) tych regularnie przybywa. Zachęca też infrastruktura samego lotniska, które oferuje 3,5 tysiąca miejsc postojowych, a przed samymi wakacjami przybędzie 200 kolejnych. Rezerwując miejsce przez internet, można liczyć na 40% zniżki. Dla jadących na dwa, trzy dni 24-godzinny postój to koszt 24 złotych, a 48-godzinny 32 złote. W przypadku coraz bardziej popularnego city breaku lub krótkich wakacji od 5 do 9 dni, cena wynosi 59 zł. Natomiast za dwa tygodnie zapłacimy 89 zł.
Specjalną ofertę Port Lotniczy we Wrocławiu ma także dla osób, które przyjeżdżają do miasta pociągiem lub autobusem - WRO Airport Express. To szybkie połączenie, które łączy autobusowy Dworzec Wrocław z lotniskiem. Pasażerowie, którzy do Wrocławia dotrą na przykład pociągiem Kolei Dolnośląskich, mogą liczyć na 10% zniżki na przejazd.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze