W ramach programu przewidziano możliwość realizacji zadań w następujących kategoriach:
„Wolontariat dla dziedzictwa” - obejmuje zadania polegające na włączeniu wolontariuszy w prace porządkowe przy zabytkach i ich otoczeniu, przy identyfikowaniu, inwentaryzowaniu i dokumentowaniu dziedzictwa oraz prace zmierzające do wzmacniania tradycji rękodzielniczych, upowszechniania umiejętności związanych z rzemiosłem lub tradycyjnymi technikami budowlanymi, umożliwiających zachowanie zabytków i ich wartości.
„Upowszechnianie dziedzictwa” - obejmuje zadania polegające na identyfikowaniu, badaniu i dokumentowaniu lokalnego dziedzictwa, a także szerokim społecznym upowszechnianiu i promowaniu wiedzy na jego temat. Podejmowane w tej kategorii działania, to m.in. prace przy identyfikowaniu, inwentaryzowaniu, badaniu i dokumentowaniu dziedzictwa i wszelkie działania edukacyjne i propagujące dziedzictwo oraz wiedzę na jego temat.
Nabór wniosków zostanie ogłoszony w drugiej połowie kwietnia br., i będzie trwał dwa tygodnie.
Na stronie www.nid.pl zamieszczony został zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Regulamin oraz wzór wniosku o dofinansowanie zadania, w celu zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi zasad aplikowania. Wkrótce zostanie też udostępniona szczegółowa instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie.
Aplikowanie będzie się odbywało za pomocą platformy informatycznej Witkac (www.witkac.pl) w terminie ogłoszenia naboru.
Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, oprac. Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze