Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzieje kaliskiej Cepelii

Na wystawę poświęconą dziejom kaliskiej Cepelii, konferencję omawiającą zagadnienia wzornictwa regionalnego oraz pokaz tworzenia ludowych czepców i kopek w piątek i sobotę zaprasza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.
Dzieje kaliskiej Cepelii

W roku 1950 powstała Kaliska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego, która była jedną z kilkudziesięciu spółdzielni wchodzących w skład Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego zwanej Cepelią. Kaliska spółdzielnia powstała na bazie 6 zakładów, a przez wiele lat w jej ramach pracowali twórcy ludowi i rzemieślnicy, specjalizujący się w produkcji tkanin odzieżowych i dekoracyjnych, haftów i koronek maszynowych oraz ręcznych, a także w malowaniu tkanin i zdobnictwie porcelany. Ich prace nawiązywały do tradycyjnego zdobnictwa kaliskiego i wielkopolskiego rzemieślnictwa. Nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego Kalisza był sklep Cepelii umiejscowiony na rynku i istniejący nieprzerwanie aż do likwidacji w 2012 roku. Tym samym zakończył się pewien ważny etap współpracy kaliskich twórców ludowych i rzemieślników z tą jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji w Polsce.
W siedzibie głównej MOZK przy ulicy Kościuszki w piątek, 8 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „TWÓRCY / WYTWÓRCY / PRZETWÓRCY, Z dziejów kaliskiej Cepelii".

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 sierpnia, ale wywarto zwrócić uwagę na towarzyszącą jej ogólnopolską konferencję naukową (udział płatny) pt. „"TWÓRCY / WYTWÓRCY / PRZETWÓRCY. Wokół problematyki wzornictwa regionalnego", która odbędzie się 8 i 9 czerwca.

Inspiracją dla konferencji były słowa Tadeusza Więckowskiego – wieloletniego prezesa Zarządu Cepelii, który w publikacji „Ginące piękno. Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce” (Warszawa 1987, s. 31) tak pisał: Od chwili powstania Cepelii podstawowe znaczenie w jej działalności miały sztuka i rękodzieło. (…) celem związku Cepelia jest tworzenie nowych i kultywowanie tradycyjnych wartości kultury materialnej, organizowanie i rozwijanie rękodzieła ludowego i artystycznego, sztuki ludowej i przemysłu artystycznego.

W ramach konferencji MOZK pragnie zaprosić do rozpoczęcia dyskusji nad kondycją współczesnego rękodzieła i rzemiosła oraz jego związku z projektowaniem. Prelegenci omawiać będą przede wszystkim zagadnienia wzornictwa regionalnego, sposoby jego zastosowania we współczesnym świecie oraz kierunki jego upowszechniania. Poprzez konferencję Muzeum chce zintegrować wiedzę z zakresu nauk społecznych i humanistycznych oraz nauk o sztuce dotyczącą zapotrzebowania przez różne środowiska na przedmioty i przestrzenie odwołujące się do dziedzictwa kulturowego regionów. Konferencja dotyczyć ma szerszej refleksji nad tym, czym dla współczesnych badaczy oraz projektantów, twórców nieprofesjonalnych i profesjonalnych może być dziedzictwo kulturowe i społeczne Cepelii.


W ramach konferencji przewidziano sesję plenarną, w której referaty wygłoszą zaproszeni goście oraz trzy sesje tematyczne. Oto program konferencji:

Sesja plenarna, 8 czerwca (piątek), godz. 10:00-11:40

(Post)dziedzictwo Cepelii jako inspiracja dla współczesnych twórców nieprofesjonalnych i profesjonalnych

10:00-10:10 Powitanie uczestniczek i uczestników konferencji

10:10-10:40 Alicja Mironiuk-Nikolska, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ludowe odczuwanie formy i świata: Stowarzyszenie Twórców Ludowych z perspektywy animatora.

10:40-11:10 Justyna Słomska-Nowak, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Kujawskie dziedzictwo: Reminiscencje rodzinnej historii i regionalnego wzornictwa.

11:10-11:40 Agnieszka Jacobson-Cielecka, School of Form, Pocztówki znad Bałtyku: O związkach rzemiosła z projektowaniem.

11:40-12:00 Przerwa kawowa

Sesja I, 8 czerwca (piątek), godz. 11:30-13:40

Twórcy: Społeczny status twórcy ludowego w środowiskach lokalnych oraz w świetle badań naukowych

12:00-12:20 Katarzyna Piszczkiewicz, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Konkretne rzeczy dla konkretnych ludzi – o współczesnych rzemieślnikach małopolskich obrabiających drewno lub/i metal.

12:20-12:40 Michalina Janaszak, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Hafty szamotulskie w twórczości Stanisława Zgaińskiego jako przykład utrwalania i artystycznego przetwarzania motywów ludowych.

12:40-13:00 Anna Weronika Brzezińska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Współczesne twórczynie ludowe w opinii własnej i środowiska.

13:00-13:20 Angelika Madycka, Kulturoznawstwo, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, #Folktattoo – zastosowanie oryginalnych i przetworzonych wzorów regionalnych w tatuażu i jego rola w procesie tworzenia tożsamości jednostkowej.

13:20-13:40 Izabela Jasińska, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, O współczesnym wzornictwie regionalnym na Opolszczyźnie na przykładzie kroszonek oraz malowanej porcelany.

13:40-14:00 Przerwa podobiadkowi

Sesja II, 8 czerwca, godz. 14:00-16:00

Wytwórcy: Współczesna rzemieślnicza i rękodzielnicza twórczość ludowa czy przemysł pamiątkarski?

14:00-14:20 Agnieszka Kurkowska, Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Wzornictwo regionalne jako źródło inspiracji we współczesnym projektowaniu architektonicznym.

14:20-14:40 Aleksandra Dzik, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wzornictwo w hafcie ludowym i jego wykorzystanie na przykładzie ręczników ludowych okolic Bielska Podlaskiego

14:40-15:00 Magdalena Bartosiewicz, Muzeum w Łowiczu, Łowickie hafty – renesans czy zmierzch ludowego rękodzieła?

15:00-15:20 Karolina Dziubata, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Folklor(yzm) sklepowy: Wzornictwo regionalne w produktach spożywczych i użytku codziennego.

15:20-15:40 Dorota Ząbkowska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców ludowych.

15:40-16:00 Przerwa kawowa

16:00-17:30 Prezentacja projektów stypendialnych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura ludowa i tradycyjna

Stanisława Kowalska z Goliny – mistrzyni układania czepców

Beata Kabała z Krobi – mistrzyni układania kopek

18:00 Wernisaż wystawy Twórcy/wytwórcy/przetwórcy: Z dziejów kaliskiej Cepelii, wprowadzenie Sylwia Kucharska i Anna Weronika Brzezińska

19:00 Kolacja w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu

Sesja III, 9 czerwca, godz. 10:00-12:00

Przetwórcy: Inspiracje tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową we współczesnych realizacjach

10:00-10:20 Lubomira Trojan, Zamek Cieszyn, Design i tradycja – tu są emocje.

10:20-10:40 Anna Wiszniewska, Instytut Sztuki PAN Warszawa, „Lechitka” – Xymena Zaniewska wprowadza polskie motywy ludowe do mody współczesnej, czyli co może wnieść do Europy polska moda?

10:40-11:00 Małgorzata Jaszczołt, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Twórcy i Muzeum: Realizacje dizajnerskie na przykładzie muzealnych projektów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

11:00-11:20 Magdalena Brandt, Uniwersytet Opolski, PTL o/Opole, Trudna identyfikacja kulturowa: podwójny model wzorotwórczy w „stroju” górnośląskim.

11:20-11:40 Joanna Minksztym, Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Strój bamberski jako symbol kulturowy i jego współczesne realizacje.

11:40-12:00 Mariola Tymochowicz, Uniwersytet im: Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Nowe przeprojektowanie stroju krzczonowskiego czyli od świątecznego ubioru do kostiumu estradowego

12:00-12:30 Dyskusja podsumowująca

12:30-15:00 Wizyta studyjna w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie

Piątek to także okazja uczestnictwa w niezwykłym spotkaniu, którego bohaterkami będą twórczynie ludowe z Wielkopolski oraz laureatki stypendium „Mistrz tradycji” przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Stanisława Kowalska z Goliny oraz Beata Kabała z Krobi. Podczas spotkania będzie można poznać twórczynie, porozmawiać z nimi, zapoznać się z ich misternymi pracami oraz obejrzeć filmy z ich udziałem. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w godzinach 16.00-17.30, także w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12.

R. Kuciński, na podstawie materiałów MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/