Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzieje kaliskiej Cepelii

Na wystawę poświęconą dziejom kaliskiej Cepelii, konferencję omawiającą zagadnienia wzornictwa regionalnego oraz pokaz tworzenia ludowych czepców i kopek w piątek i sobotę zaprasza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.
Dzieje kaliskiej Cepelii

W roku 1950 powstała Kaliska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego, która była jedną z kilkudziesięciu spółdzielni wchodzących w skład Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego zwanej Cepelią. Kaliska spółdzielnia powstała na bazie 6 zakładów, a przez wiele lat w jej ramach pracowali twórcy ludowi i rzemieślnicy, specjalizujący się w produkcji tkanin odzieżowych i dekoracyjnych, haftów i koronek maszynowych oraz ręcznych, a także w malowaniu tkanin i zdobnictwie porcelany. Ich prace nawiązywały do tradycyjnego zdobnictwa kaliskiego i wielkopolskiego rzemieślnictwa. Nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego Kalisza był sklep Cepelii umiejscowiony na rynku i istniejący nieprzerwanie aż do likwidacji w 2012 roku. Tym samym zakończył się pewien ważny etap współpracy kaliskich twórców ludowych i rzemieślników z tą jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji w Polsce.
W siedzibie głównej MOZK przy ulicy Kościuszki w piątek, 8 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „TWÓRCY / WYTWÓRCY / PRZETWÓRCY, Z dziejów kaliskiej Cepelii".

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 sierpnia, ale wywarto zwrócić uwagę na towarzyszącą jej ogólnopolską konferencję naukową (udział płatny) pt. „"TWÓRCY / WYTWÓRCY / PRZETWÓRCY. Wokół problematyki wzornictwa regionalnego", która odbędzie się 8 i 9 czerwca.

Inspiracją dla konferencji były słowa Tadeusza Więckowskiego – wieloletniego prezesa Zarządu Cepelii, który w publikacji „Ginące piękno. Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce” (Warszawa 1987, s. 31) tak pisał: Od chwili powstania Cepelii podstawowe znaczenie w jej działalności miały sztuka i rękodzieło. (…) celem związku Cepelia jest tworzenie nowych i kultywowanie tradycyjnych wartości kultury materialnej, organizowanie i rozwijanie rękodzieła ludowego i artystycznego, sztuki ludowej i przemysłu artystycznego.

W ramach konferencji MOZK pragnie zaprosić do rozpoczęcia dyskusji nad kondycją współczesnego rękodzieła i rzemiosła oraz jego związku z projektowaniem. Prelegenci omawiać będą przede wszystkim zagadnienia wzornictwa regionalnego, sposoby jego zastosowania we współczesnym świecie oraz kierunki jego upowszechniania. Poprzez konferencję Muzeum chce zintegrować wiedzę z zakresu nauk społecznych i humanistycznych oraz nauk o sztuce dotyczącą zapotrzebowania przez różne środowiska na przedmioty i przestrzenie odwołujące się do dziedzictwa kulturowego regionów. Konferencja dotyczyć ma szerszej refleksji nad tym, czym dla współczesnych badaczy oraz projektantów, twórców nieprofesjonalnych i profesjonalnych może być dziedzictwo kulturowe i społeczne Cepelii.


W ramach konferencji przewidziano sesję plenarną, w której referaty wygłoszą zaproszeni goście oraz trzy sesje tematyczne. Oto program konferencji:

Sesja plenarna, 8 czerwca (piątek), godz. 10:00-11:40

(Post)dziedzictwo Cepelii jako inspiracja dla współczesnych twórców nieprofesjonalnych i profesjonalnych

10:00-10:10 Powitanie uczestniczek i uczestników konferencji

10:10-10:40 Alicja Mironiuk-Nikolska, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ludowe odczuwanie formy i świata: Stowarzyszenie Twórców Ludowych z perspektywy animatora.

10:40-11:10 Justyna Słomska-Nowak, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Kujawskie dziedzictwo: Reminiscencje rodzinnej historii i regionalnego wzornictwa.

11:10-11:40 Agnieszka Jacobson-Cielecka, School of Form, Pocztówki znad Bałtyku: O związkach rzemiosła z projektowaniem.

11:40-12:00 Przerwa kawowa

Sesja I, 8 czerwca (piątek), godz. 11:30-13:40

Twórcy: Społeczny status twórcy ludowego w środowiskach lokalnych oraz w świetle badań naukowych

12:00-12:20 Katarzyna Piszczkiewicz, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Konkretne rzeczy dla konkretnych ludzi – o współczesnych rzemieślnikach małopolskich obrabiających drewno lub/i metal.

12:20-12:40 Michalina Janaszak, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Hafty szamotulskie w twórczości Stanisława Zgaińskiego jako przykład utrwalania i artystycznego przetwarzania motywów ludowych.

12:40-13:00 Anna Weronika Brzezińska, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Współczesne twórczynie ludowe w opinii własnej i środowiska.

13:00-13:20 Angelika Madycka, Kulturoznawstwo, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, #Folktattoo – zastosowanie oryginalnych i przetworzonych wzorów regionalnych w tatuażu i jego rola w procesie tworzenia tożsamości jednostkowej.

13:20-13:40 Izabela Jasińska, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, O współczesnym wzornictwie regionalnym na Opolszczyźnie na przykładzie kroszonek oraz malowanej porcelany.

13:40-14:00 Przerwa podobiadkowi

Sesja II, 8 czerwca, godz. 14:00-16:00

Wytwórcy: Współczesna rzemieślnicza i rękodzielnicza twórczość ludowa czy przemysł pamiątkarski?

14:00-14:20 Agnieszka Kurkowska, Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Wzornictwo regionalne jako źródło inspiracji we współczesnym projektowaniu architektonicznym.

14:20-14:40 Aleksandra Dzik, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wzornictwo w hafcie ludowym i jego wykorzystanie na przykładzie ręczników ludowych okolic Bielska Podlaskiego

14:40-15:00 Magdalena Bartosiewicz, Muzeum w Łowiczu, Łowickie hafty – renesans czy zmierzch ludowego rękodzieła?

15:00-15:20 Karolina Dziubata, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet im: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Folklor(yzm) sklepowy: Wzornictwo regionalne w produktach spożywczych i użytku codziennego.

15:20-15:40 Dorota Ząbkowska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców ludowych.

15:40-16:00 Przerwa kawowa

16:00-17:30 Prezentacja projektów stypendialnych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura ludowa i tradycyjna

Stanisława Kowalska z Goliny – mistrzyni układania czepców

Beata Kabała z Krobi – mistrzyni układania kopek

18:00 Wernisaż wystawy Twórcy/wytwórcy/przetwórcy: Z dziejów kaliskiej Cepelii, wprowadzenie Sylwia Kucharska i Anna Weronika Brzezińska

19:00 Kolacja w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu

Sesja III, 9 czerwca, godz. 10:00-12:00

Przetwórcy: Inspiracje tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową we współczesnych realizacjach

10:00-10:20 Lubomira Trojan, Zamek Cieszyn, Design i tradycja – tu są emocje.

10:20-10:40 Anna Wiszniewska, Instytut Sztuki PAN Warszawa, „Lechitka” – Xymena Zaniewska wprowadza polskie motywy ludowe do mody współczesnej, czyli co może wnieść do Europy polska moda?

10:40-11:00 Małgorzata Jaszczołt, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Twórcy i Muzeum: Realizacje dizajnerskie na przykładzie muzealnych projektów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

11:00-11:20 Magdalena Brandt, Uniwersytet Opolski, PTL o/Opole, Trudna identyfikacja kulturowa: podwójny model wzorotwórczy w „stroju” górnośląskim.

11:20-11:40 Joanna Minksztym, Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Strój bamberski jako symbol kulturowy i jego współczesne realizacje.

11:40-12:00 Mariola Tymochowicz, Uniwersytet im: Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Nowe przeprojektowanie stroju krzczonowskiego czyli od świątecznego ubioru do kostiumu estradowego

12:00-12:30 Dyskusja podsumowująca

12:30-15:00 Wizyta studyjna w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie

Piątek to także okazja uczestnictwa w niezwykłym spotkaniu, którego bohaterkami będą twórczynie ludowe z Wielkopolski oraz laureatki stypendium „Mistrz tradycji” przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Stanisława Kowalska z Goliny oraz Beata Kabała z Krobi. Podczas spotkania będzie można poznać twórczynie, porozmawiać z nimi, zapoznać się z ich misternymi pracami oraz obejrzeć filmy z ich udziałem. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w godzinach 16.00-17.30, także w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12.

R. Kuciński, na podstawie materiałów MOZK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: PrzytomnyTreść komentarza: Skąd bierzecie te bzdury o 6 tys. mieszkańców Panoram i Złotych Łąk? Cała Kościelna Wieś ma 3,5 tys. mieszkańców. 5 tys. ludzi to ma taka dzielnica jak Majków, dużo większy od tego skrawka Kościelnej Wsi (wystarczy spojrzeć na mapę). Jest tam ok. 140 domków jednorodzinnych i jakieś 260 mieszkań w domach wielorodzinnych. Razem 400 mieszkań, czyli nie więcej niż 1500 mieszkańców.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:10Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Kościelna Wieś też chciała się przyłączyć, ale negatywną opinię wydał poznański sejmik. Kupa śmiechu była, ostrowscy radni wszystkich opcji nie ***wali radości z sukcesu, zpodeptania woli mieszkańców. Teraz jest już po ptokach. "Genialni" kaliscy prezydenci tak załatwili sprawę obwodnicy, że przebiegnie ona pomiędzy Kaliszem a Kościelną Wsią jako droga klasy "DK", czyli gdyby Kościelną Wieś włączyć do miasta, to musiałoby ono utrzymywać obwodnicę. Staranie się o to, żeby przeprowadzić obwodnicę pierwotnie planowaną trasą przez skraj miasta, ale jako "S" (wtedy utrzymuje ją GDDKiA), przerosło możliwości tych mężów opaCZnościowych, dlatego stanęli na uszach, podzielili sztucznie wariant miejski na dwa i chociaż uzyskały one łącznie dużo więcej głosów niż ich "tani" pozamiejski, to ten ostatni "wygrał" wywołując długotrwałe spory ze Skalmierzycami, przez które obwodnicy jak nie było, tak nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:52Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: DTreść komentarza: Dziecko w tym wieku zostalo samo w domu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama