Pomysłów na zagospodarowanie tego terenu było wiele, a pierwsze pojawiły się już w latach ‘90;wówczas mowa była o wybudowaniu w tym miejscu hotelu. Następny dyskutowany był w 2005 roku, kiedy to na zamówienie Miasta powstała dwuwariantowa koncepcja aranżacji Złotego Rogu. Jedna z nich zakładała powstanie tam trzykondygnacyjnego obiektu. Mieściłyby się w nim powierzchnie handlowe, biurowe i – na poddaszu – luksusowe mieszkania.
Pierwsza koncepcja zagospodarowania Złotego Rogu
Drugi wariant był zdecydowanie bardziej awangardowy. Na Złotym Rogu miałoby zostać wybudowane Zielone Wzgórze – centrum biurowo-usługowe otoczone zielenią. Część pomieszczeń tego obiektu miała znajdować się pod ziemią.
Druga koncepcja architektoniczna
Dziś pojawiają się kolejne koncepcje. Głos w dyskusji nad przyszłością Złotego Rogu zabrał kaliski architekt, Krystian Kinastowski. Przeprowadził on wstępne studium tego miejsca i zaproponował wzniesienie kamienicy spełniającej dwie funkcje, co wynika przede wszystkim z lokalizacji. Zbiegają się tam ulica Śródmiejska, gdzie nie brakuje obiektów handlowych z aleją Wolności – reprezentacyjną arterią, przy której mieszczą się głównie biura i instytucje publiczne; nowy obiekt na Złotym Rogu miałby te funkcje łączyć. Na parterze architekt widzi miejsce na sklepiki i kawiarenki, a na wyższych kondygnacjach na biura. Na dachu dobrze komponowałaby się restauracja z punktem widokowym, ale i luksusowy apartament mieściłby się w granicach pomysłu. Budynek szedłby z duchem czasu, ale jednocześnie przystawał do istniejącej już zabudowy. - Polskie miasta, których nie oszczędzała historia, są pełne pustych działek zagospodarowanych obecnie w sposób prowizoryczny. Tak właśnie jest z kaliskim Złotym Rogiem – mówi Krystian Kinastowski. - Miejsca te są szansą na wprowadzenie w śródmiejską zabudowę współczesnej architektury o wysokich walorach estetycznych użytkowych. Miasta to organizmy żywe, a ich historyczne dzielnice nie są skansenami. Powstające dzisiaj budynki powinny być skrojone pod dzisiejsze potrzeby mieszkańców i być wyrazem współczesnej myśli architektonicznej. Jednak w Polsce, jego zdaniem, nadal najbardziej podobają się budynki historyzujące, które udają zabytki. - Nasza koncepcja przewiduje budynek o współczesnej formie, którego parametry – czyli gabaryty, linia zabudowy, kompozycja elewacji, materiały – odpowiadają dyspozycjom przestrzennym i funkcjonalnym tej konkretnej lokalizacji – dodaje Krystian Kinastowski
Koncepcja Krystiana Kinastowskiego
Na poparcie swojego pomysłu architekt przytacza przykłady wielu europejskich miast, gdzie obok budynków renesansowych czy secesyjnych stoją nowoczesne. I nikogo to nie dziwi. Uważa, że kamienica będąca centrum jego wstępnego studium, nie jest kontrowersyjna. – Jeśli rozpatrywać ten budynek w kategoriach architektury nowoczesnej to może wydawać się on wręcz zbyt zachowawczy. Jest to jednak celowy zabieg, by na tym etapie dyskusji nie epatować formami zbyt awangardowymi. Naszą ideą jest przekonać mieszkańców do zabudowy tego dysfunkcyjnego i konfliktowego terenu, którego obecny sposób zagospodarowanie nie przystoi do rangi i aspiracji naszego miasta – wyjaśnia Krystian Kinastowski, zaznaczając jednocześnie, że byłby to symptom stałego rozwoju nie tylko myśli architektonicznej, ale i całego miasta.
Autor koncepcji zastrzega też, że nie zamyka nią sprawy zagospodarowania Złotego Rogu, a tylko wyraża swój głos w dyskusji. Każdy bowiem może mieć własną wizję tego miejsca – począwszy od jego funkcji po elementy architektoniczne. Stanowiska w tej sprawie nie zajmuje natomiast Miasto. Dopiero kilka tygodni temu, po interwencji komornika, formalnie odzyskało teren zajmowany dotychczas przez ostatniego najemcę CZYTAJ WIĘCEJ i musi go najpierw uporządkować, usuwając znajdujące się tam obiekty. - Na razie chcemy tymczasowo poprawić wygląd tego miejsca i zrobić tam coś sensownego, ale nie na trwałe – mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza. - To jedna z najciekawszych lokalizacji w Kaliszu, dlatego nad jej przeznaczeniem toczyć się będzie jeszcze długa dyskusja. Najpierw musimy przeprowadzić rewitalizację centrum miasta, a Złotym Rogiem zajmiemy się w dalszej kolejności – dodaje.
Juliusz Kowalczyk, MIK, fot. JK, VROA Architects
Napisz komentarz
Komentarze