Podczas koncertu zabrzmi lira korbowa w repertuarze tradycyjnym. Pojawią się pieśni z różnych regionów Polski oraz z Białorusi i Ukrainy. Ważnym tematem będą pieśni wielkopolskie. Lirniczka Malwina Paszek zagra pieśni z bliskich jej regionów: Biskupizny − pogranicza z Kujawami czyli z Pałuk. Utwory zostały zgromadzone przez Malwinę podczas poszukiwań i badań materiałów m.in. w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Lira korbowa to najważniejszy dla Malwiny instrument, który od wieków związanym był ze śpiewem. Pieśni zabrzmią w nowoczesnych aranżacjach, a lira nie będzie pełnić tylko funkcji akompaniującej. Lirniczka wykorzysta nowe techniki gry i sposoby artykulacji.
Koncert odbędzie się 27 lipca, o godz. 18.00 w Gołuchowskim Ośrodku Turystyki i Sportu przy ul. Leśnej 1 w Gołuchowie. Wstęp wolny.
Malwina Paszek - muzyk, multuinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, karimba, cytra – w tym autoharp i fortepian), śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat. Muzyk i manager zespołu Vidlunnia (2010-2013) wykonującego pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku. Chętnie sięga do pieśni Wielkopolski Południowej (Biskupizna i inne regiony) i pogranicza z Kujawami (Pałuki), a także pieśni naszych wschodnich sąsiadów. Swój warsztat doskonaliła u nauczycieli z Białorusi, Bułgarii i Polski. Od kilku lat współtworzy grupę śpiewaczą Droryje. Zajmuje się też muzykę bałkańską i kabaretową w duecie Ludożercy z innej wsi wraz z Tomkiem Grdeniem (akordeon, cytra, śpiew). Komponuje muzykę do przedstawień teatru lalek oraz do filmów niemych (Kwartet Bedebede&Purandare). Jej największą pasją jest lira korbowa. Studia na poznańskiej Akademii Muzycznej (teoria muzyki) ukończyła w 2011 roku. Praca licencjacka dotyczyła transkrypcji utworów Vivaldiego na ten instrument, natomiast praca magisterska odnosiła się do muzyki współczesnej. Kilkukrotnie brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010; Ale Kino! 2011 film 11 Diabłów, 2012 Za borem za lasem). Wykonuje na lirze muzykę najnowszą (kompozycje z lirą korbową lub śpiewem białym), tradycyjną (francuską, polską) i barokową. Występowała na festiwalach muzyki folkowej i klasycznej (Nowa Tradycja, Kody, Rozstaje, Ethno Port, Poznańska Wiosna Muzyczna, TrillMe i inne). Prowadzi też stronę internetową poświęconą lirze korbowej: www.lirakorbowa.pl.
Podczas 42. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą "Amadeus" utwór Barbary Kaszuby pt. "Głosy gór". Ten sam utwór wykonała także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracuje z kompozytorką Lidią Zielińską, wykonała dwukrotnie "Zagubione Ogniwo" (Premiera - Festiwal Kody 2014 r. oraz podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej 2015 r.).
Opr. MIK, fot. materiały prasowe organizatora
Napisz komentarz
Komentarze