Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza pierwszy etap modernizacji zabytkowego dworca w Nowych Skalmierzycach ZDJĘCIA

- To dopiero początek drogi, aby ten niezwykły symbol Nowych Skalmierzyc mógł znów błyszczeć i zachwycać – mówiła burmistrz Bożena Budzik, kiedy 29 grudnia 2015 roku, po latach starań, samorządowi Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce udało się przejąć aktem notarialnym od PKP graniczny dworzec z 1906 roku. Od tego też czasu władze mogły czynić formalne starania, by nie tylko uchronić go przed zniszczeniem, ale powoli zacząć przywracać mu dawną świetność.

Najpilniejszym tematem okazał się przeciekający dach, dlatego też w 2016 roku wykonano prace zabezpieczające w tym zakresie szacowane na ok. 150 tys. złotych. Przygotowano również ekspertyzy i kompleksowy projekt dokumentacji modernizacji. Kolejnym krokiem, sfinalizowanym w styczniu 2017 roku, było wpisanie tego jednego z piękniejszych budynków dworcowych w kraju do rejestru zabytków. Argumentem dla takiej decyzji była troska o zachowanie go dla potomnych w niezmienionej formie, ale również otworzenie możliwości pozyskiwania środków na jego remont.

Teraz rusza pierwszy etap modernizacji obiektu w jego części frontowej, a dokładnie remont całego dachu. Prace, które toczyć się będą pod okiem konserwatora zabytków obejmą: remont stropu poddasza i konstrukcji dachu, wykonanie nowej konstrukcji świetlika, wymianę pokrycia dachowego wraz z renowacją wieży, przemurowanie kominów oraz montaż instalacji odgromowej. Umowę na tę inwestycję burmistrz podpisała z jej wykonawcą – konsorcjum firm z Lipna – w dniu 08.08.2018 roku. Wyłoniony w drodze przetargu zwycięzca rozpocznie prace jeszcze w sierpniu, a potrwają one do końca listopada br. - Bardzo się raduję, że na końcu mojej samorządowej drogi podpisałam umowę z konsorcjum firm na remont dachu w jego części frontowej naszego pięknego dworca. To pierwszy, ale jakże ważny krok na drodze ratowania tego zabytku, który jest znakiem rozpoznawczym naszej gminnej wspólnoty. W tym miejscu chcę też podziękować Panu Posłowi Tomaszowi Ławniczakowi za inicjatywę i pomoc w pozyskaniu miliona złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego. Będę też trzymać mocno kciuki za mojego następcę, aby z sukcesem dokończył ten jakże ważny projekt, przywracając dawny blask temu historycznemu obiektowi – powiedziała Bożena Budzik.

Koszty przedsięwzięcia opiewają na kwotę blisko 1 miliona 300 tysięcy złotych, z czego 1 mln złotych to dotacja przyznana samorządowi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magdalena Kąpielska, fot. Magdalena Kąpielska i Aleksander Liebert


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama