Międzynarodowy Konkurs Wokalny jest pomysłem ludzi skupionych w fundacji „Arte Eva”, którą kieruje prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - światowej sławy śpiewaczka, aktorka i reżyserka, w młodzieńczych latach związana z Kaliszem, a obecnie z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Znakomita artystka i pedagog, prowadząca wokalne warsztaty na całym świecie, nie urodziła się w naszym mieście, ale kończyła tu zarówno I LO im. Adama Asnyka, jak i Państwową Szkołę Muzyczną. Jak twierdzi, czuje się ukształtowana przez to miejsce, w którym zakochała się w śpiewie, i w teatrze. Uhonorowana najpierw tytułem Ambasadora Kalisza, a później Honorowego Obywatela pragnie odwdzięczyć się miastu, które było i jest dla niej oraz dla jej rodziny bardzo ważne.
„Pragnę promować Kalisz oraz śpiewającą młodzież” – powiedziała na konferencji profesor Iżykowska. „Z jednej strony chcę pomagać młodym, zdolnym śpiewakom, z drugiej sprawić, aby artyści z całego świata przyjechali do mojego Kalisza”. Śpiewaczka otwarcie mówi, że wykorzysta wszystkie swoje artystyczne i edukacyjne znajomości, aby uczynić z tego konkursu imprezę o wysokiej randze. Już przy pierwszej edycji skompletowała znakomite międzynarodowe jury, zaprosiwszy śpiewaka i artystycznego agenta Marka M. Gaszteckiego z Berlina, prof. Chengzhu Li z Wenzhou University w Chinach czy Natalię Mitrofanowną Samohodkinę, zastępcę Dyrektora Generalnego Opery w Rostowie nad Donem.
Do konkursu zgłosiło 31 wykonawców, w tym 8 z zagranicy, m.in. z Gruzji, Turcji, Indii i Meksyku. Większość uczestników to artyści, którzy ukończyli już studia wokalne - niektórzy także podyplomowe lub doktorskie. Największą grupę stanowią osoby w wieku około 30 lat, a najmłodszy uczestnik ma 22 lata. „Naszym marzeniem jest, aby ten konkurs był trampoliną zarówno dla miasta, jak i młodych artystów” – podkreśliła Ewa Iżykowska. Impreza ma zatem być z jednej strony ogromną przyjemnością dla kaliszan płynącą z obcowania z pięknym pieśniowym repertuarem, z drugiej - okazją do docenienia i dostrzeżenia zdolnych młodych śpiewaków oraz początkiem ich karier w kraju i za granicą. Laureaci konkursu oprócz regulaminowych nagród, Prezydenta Miasta, prof. Ewy Iżykowskiej, rektora PWSZ czy Dyrektora Alior Bank, zyskają możliwość koncertowania z orkiestrami w Kaliszu i Częstochowie, udziału w spektaklu Teatru Muzycznego w Rostowie czy przede wszystkim nagrania płyty przez firmę fonograficzną DUX.
W I etapie konkursu uczestnicy wykonają trzy utwory z towarzyszeniem fortepianu: arię Wolfganga Amadeusza Mozarta, arię z repertuaru światowego (XIX wiek) i pieśń polską (przewidziana jest nagroda specjalna za wykonanie utworu Henryka Melcera – kaliszanina). Do II etapu przejdzie maksymalnie dziesięciu śpiewaków, którzy wykonają dwie arie operowe wybrane przez jurorów spośród zgłoszonych przez uczestnika propozycji (od 5 do 10 utworów). Przesłuchania odbywały się będą w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu 12 i 13 września – w środę od godziny 13.00, a w czwartek od 10.30. Drugi etap otwarty dla publiczności rozpocznie się o godz. 17.00. Wręczenie nagród uczestnikom konkursu zaplanowano na piątek, 14 września, w Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza na godz. 16.00. Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyr. Adama Klocka odbędzie się tego samego dnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej – Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego.
I Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Viva Calisia” odbywa się pod patronatem Prezydenta m. Kalisza Grzegorza Sapińskiego oraz JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
prof. dr hab. Klaudiusza Barana. Patronem medialnym jest portal faktykaliskie.pl, a filmową relację z imprezy będzie można zobaczyć w Magazynie Miejskim. Jednym ze sponsorów Konkursu jest firma Multimedia Polska SA.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze