Wieczór w Bibliotece Głównej miał trzy odsłony. W pierwszej części wystąpiła Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta – koordynator obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu, która przywołała idee i historię EDD.
Następnie goście wysłuchali prelekcji Moniki Sobczak-Waliś – kierownika Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej, a także historyka i regionalistki, członka Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu oraz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Powszechnie znane wydarzenia takie jak rozbiory, utworzenie Księstwa Warszawskiego czy narodowe powstania zostały omówione w kontekście naszego miasta. Goście dowiedzieli się, jak na ziemi kaliskiej wyglądały realia życia na przestrzeni 123 lat, począwszy od utraty niepodległości aż do jej odzyskania. Wykład był wzbogacony prezentacją ilustrującą dążenia kolejnych pokoleń kaliszan i mieszkańców regionu do powrotu Polski na mapę Europy.
W trzeciej części kolekcję kilkunastu mundurów ze swoich zbiorów, od czasów napoleońskich po powstanie wielkopolskie, w tym armii zaborczych, przedstawił Karol Matczak. Wśród nich znalazł się także strój pielęgniarki z I wojny światowej. Pokazowi towarzyszyła wystawa najstarszych i najciekawszych publikacji z zasobów Biblioteki im. Adama Asnyka, dotycząca polskich zrywów niepodległościowych.
MIK za: Marcin Galant, fot. Marcin Galant
Napisz komentarz
Komentarze