Kosztowny przestój. MKS przegrał z Wybrzeżem (ZDJĘCIA)

W „energetycznym” derby, czyli starciu drużyn, których wspiera strategicznie koncern Energa, górą byli szczypiorniści gdańskiego Wybrzeże. Niedzielny mecz w Arenie, kończący szóstą serię PGNiG Superligi, wcale jednak nie musiał potoczyć się po myśli gości. O ich zwycięstwie zadecydował kilkuminutowy przestój ekipy MKS-u, jaki przytrafił jej się w okolicach półmetka drugiej połowy.

Jak na derby przystało, sportowej bitwy na parkiecie i bezpardonowych zagrań było pod dostatkiem. Tyle tylko, że emocje zakończyły się w zasadzie w 50. minucie spotkania. Podopieczni Marcina Lijewskiego odskoczyli wtedy, po serii najpierw trzech, a potem pięciu bramek, na 27:19 i mogli ze spokojem spoglądać na upływające sekundy, a nawet być już myślami przy kolejnej potyczce.

– Nie poradziliśmy sobie w obronie, nie potrafiliśmy zatrzymać dysponujących bardzo dobrym rzutem rozgrywających z Gdańska. Nie powinniśmy dopuścić do tego, żeby rywale uciekli nam na tak duży dystans, nawet jeśli graliśmy w osłabieniu – podkreślał po meczu trener Energa MKS, Paweł Rusek.

Do chwili przestoju końcowe rozstrzygnięcie było trudne do przewidzenia. W pierwszej połowie gospodarze najczęściej prowadzili różnicą jednego trafienia, choć przez chwilę tracili do przyjezdnych dwie bramki. Na przerwę udali się jednak w lepszych nastrojach od gdańszczan, mając minimalny zapas przewagi (13:12). Suma nieszczęść zaczęła się po 40. minucie. Wtedy miejscowi tracili do rywali jednego gola (17:18), ale kolejny dziesięciominutowy fragment przegrali 2-9 i mogli zapomnieć o dobrym wyniku.

– Staraliśmy się gonić, zmieniliśmy system obrony, ale tak naprawdę była to już tylko kosmetyka wyniku, a nie walka o zwycięstwo. Oczywiście walczyliśmy i wierzyliśmy do końca, to było widać, ale realnie patrząc było za mało czasu, a strata bramkowa była zbyt duża, aby ją odrobić – nie ukrywa trener Rusek.

Dobrą zmianę w końcówce dał Kamil Adamski, który w ciągu zaledwie czterech minut zapisał na swoje konto aż pięć bramek. Zresztą cały zespół zagrał w finałowym fragmencie zdecydowanie lepiej, rzucił dziewięć goli, przy trzech przeciwników. Pozwoliło to jednak tylko skrócić dystans do dwóch trafień. Przegrana była nieunikniona, ostatecznie MKS uległ Wybrzeżu 29:31.

Dodać należy, że w 54. minucie miała miejsce sytuacja niespotykana do tej pory podczas spotkań w Arenie. Czerwoną, a następnie niebieską kartką ukarany został Michał Czerwiński. Co to oznacza? Prawdopodobnie wykluczenie z kolejnego pojedynku. W raporcie sędziowskim czytamy, że lewoskrzydłowy kaliskiej drużyny „z premedytacją uderzył przeciwnika pięścią w tułów”.

Kaliszanie muszą szybko wyciągnąć wnioski z niedzielnej porażki, czwartej w sezonie. W czwartek czeka ich bowiem starcie na trudnym terenie w Opolu.