Przez dwa dni w autobusie ustawionym przy ul. Asnyka na wszystkich zainteresowanych czekała wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu badania od razu interpretowały wynik i udzielały fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Badania były bezpłatne, a skorzystało z nich 614 mieszkańców Kalisza. Przy okazji mogli sprawdzić także wiek swojego serca; na jego podstawie można stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał lub udar mózgu. – Ryzyko to występuje wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego – wyjaśnia Joanna Sobieska z biura prasowego kampanii „Ciśnienie na życie”. - Okazało się, że wiek serca co trzeciego mieszkańca Kalisza przekracza wiek metrykalny o 10 lat. To alarmujące dane, ale dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć. - Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres – dodaje Joanna Sobieska.
Organizatorzy przypominają, że prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wynik pomiaru, który przewyższa normę, może być pierwszym sygnałem pogarszającego się stanu zdrowia i wymaga konsultacji z lekarzem.
Kampania „Ciśnienie na życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Jak pokazało badanie NATPOL 2011, aż co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze krwi. Kalisz jest jednym z 46 miast, do których zawitał bus kampanii.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze