Warunkiem zaklasyfikowania się do konkursu było zgłoszenie imion rozpoczynających się od liter „Po” i takich, które jeszcze nie zostały ujęte w Księdze Rodowodowej Żubrów. Księga jest światowym rejestrem żubrów, prowadzonym przez Białowieski Park Narodowy. Redakcja Księgi, na podstawie raportów otrzymywanych od hodowców, rejestruje kompletne dane o każdym żubrze czystej krwi: płeć, datę urodzenia, dane ojca i matki, miejsce urodzenia, potomstwo, wszystkie zmiany miejsca przebywania oraz datę śmierci.
W pierwszym etapie konkursu wybrano do rozpatrzenia 348 imion. Wyeliminowano te, które już wcześniej zostały zgłoszone do Księgi Rodowodowej Żubrów przez ośrodki hodowlane. Do drugiego etapu przeszły więc imiona niepowtarzalne i oryginalne. Jury pod przewodnictwem Benedykta Roźmiarka, dyrektora OKL w Gołuchowie zdecydowało, że byk z 18 czerwca będzie nosił imię Pomiłek (propozycję tę zgłosiła Sylwia Kędzia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu), natomiast drugi osobnik, urodzony dokładnie miesiąc później, dostanie imię Pocieszek, którego autorem jest Artur Woźniak z Ostrowa Wielkopolskiego.
Uroczyste nadanie imion żubrom odbędzie się 6 listopada br.
Gołuchowska hodowla żubrów rozpoczęła się w 1977 roku i od tego czasu dane na jej temat trafiają do białowieskiej redakcji. Stado stanowi rezerwę genetyczną dla zwierząt żyjących na wolności i odgrywa znaczącą rolę w procesie restytucji (przywrócenia środowisku) tego gatunku.
MIK, fot. OKL w Gołuchowie
Napisz komentarz
Komentarze