Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Artystyczna rodzina animatorów ZDJĘCIA

Spektakle teatralne i taneczne oraz występy wokalne i projekcje filmowe złożyły się na organizowany po raz czwarty wieczór „Studium w Teatrze”. Studium Animatorów Kultury co roku pokazuje swoje najlepsze produkcje na profesjonalnej scenie, co jest nie tylko wyzwaniem dla studentów, ale także okazją do spotkania wielu pokoleń absolwentów szkoły kształcącej od kilku dekad animatorów teatru i tańca, a od ponad roku także filmu.
Artystyczna rodzina animatorów ZDJĘCIA

Tegoroczny wieczór „Studium w Teatrze” był wyjątkowy z kilku względów. Po raz pierwszy studenci prezentowali się na dużej scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Po raz pierwszy elementem prezentacji był spektakl zrealizowany w ramach przewodu doktorskiego. Wykładowczyni tańca, Anna Wytych-Wierzgacz, która jednocześnie związana jest z Akademią Muzyczną w Łodzi, już niebawem będzie trzecim choreografem związanym z kaliską szkołą z tytułem doktora. Idea spektaklu „Nitka” wynika z analizy doświadczeń pracy z ciałem poruszającym się w przestrzeni scenicznej, w oparciu o technikę Marthy Graham. „Zwróćmy uwagę, że w tym niezwykłym przedstawieniu teatru tańca wzięła udział spora grupa absolwentek, wychowanek Ani Wytych-Wierzgacz, co uzmysławia nam, że siłą tej szkoły jest wiele pokoleń artystyczne wrażliwych ludzi” - mówiła Bogna Boch-Czwordon, dyrektor Studium.

Absolwenci Studium zjeżdżają z całej Polski, by w ten jeden wieczór zobaczyć najnowsze produkcje swojej ukochanej szkoły. Miłość do teatru, tańca, filmu jest i zaraźliwa i dziedziczna, więc w tym gronie - zarówno na scenie, jak i na widowni - spotkać można było członków rodzin. „Jestem nie tylko absolwentem sprzed 30 lat, ale także ojcem, który w pełni wzruszenia ogląda dziś w tanecznych produkcjach swoją córkę – studentkę I roku Studium. Razem ze mną jest moja siostra, która ukończyła tę szkołę 20 lat temu” – powiedział Janusz Rusek, który od wielu lat jest mimem i prowadzi własny jednoosobowy teatr.

Oczywiście tego dnia najważniejsi byli najmłodsi członkowie tej artystycznej rodziny, czyli absolwenci tego roku i obecni studenci, którzy zaprezentowali się w kilkunastu fragmentach spektakli czy widowisk, na bazie których zdobywali własny warsztat aktorski, taneczny, wokalny, a jednocześnie kształcili swe umiejętności pracy z zespołem. „Występowanie w teatrze jest dla nas ogromnym przeżyciem, możliwością konfrontacji z dużą widownią i wyzwaniem związanym z funkcjonowaniem w całkowicie odmiennej przestrzeni scenicznej. Wartość tego doświadczenia trudno przecenić” -  powiedziała Karolina Czepkiewicz, studentka dziennego kierunku teatralnego i zaocznego filmowego.

Studium kształci animatorów kultury, ale spora ich część wybiera jednak karierę sceniczną, tak jak Dominik, który zdobył dyplom szkoły w tym roku i od razu zasilił szeregi Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. „Mogę tylko powiedzieć, że jestem szczęśliwy, ciągle się rozwijam i prę do przodu” – mówił Dominik Kupka, który po raz kolejny – teraz już jako absolwent – wziął udział w wieczorze „Studium w Teatrze”.

Grono zdolnej młodzieży ponad rok temu powiększyło się o studentów kierunku filmowego. Ich obecność niebagatelnie wpłynęła na ilość form wypowiedzi, po jakie mogą sięgnąć słuchacze SAK. Spektakle teatralne i filmowe, do tej pory projektowane tylko na scenę, stały się bazą filmowych adaptacji. Studenci kierunku filmowego w autorskich projektach mają z kolei w swych koleżankach i kolegach z kierunków teatralnego i tanecznego gotowych do współpracy aktorów, tancerzy, a nawet ciekawych bohaterów filmów.

R. Kuciński, zdj. M. Trusz, P. Sieraszewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama