Shirley Temple, amerykańska aktorka filmowa, zmarła cztery lata temu w wieku 85 lat. Odniosła ogromny sukces przede wszystkim jako kilkuletnie dziecko. Była gwiazdą między innymi takich filmów jak „Złotowłosy brzdąc” czy „Mała księżniczka”.
Shirley Temple: On The Good Ship Lollipop z filmu “Bright Eyes” (1934)
To zupełnie naturalne, że ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame w Los Angeles, ale dlaczego jej figura stanęła na ulicy Garbarskiej w Kaliszu? „Adam Szrajer przed swoją śmiercią w roku 1934 nawiązał współpracę z Hollywood i podpisał umowę na produkcję w Kaliszu lalek z wizerunkiem Shirley Temple” – odpowiada nam Andrzej Banert, właściciel Muzeum im. G.J. Osiakowskich. Adam Szrajer to właściciel legendarnej fabryki lalek, która funkcjonowała przy ulicy Niecałej do wybuchu II wojny światowej. Podobno produkowane w niej „shirlejki” cieszyły się wielką popularnością.
Właściciel Muzeum Osiakowskich zapragnął, aby przed jego placówką stanęła Shirley Temple, ale wykonał ją Jarosław Romaniuk. Bazą dla artysty stał się dziecięcy manekin, więc nie możemy mówić o rzeźbie, lecz o figurze powstałej z połączenia kilku materiałów. „To jest jakby doróbka do manekina ze styroduru pokryta żywicą. Parę elementów trzeba było dorzeźbić, by nawiązać do małej figurki, którą przekazał mi pan Andrzej Banert. I tak to powstało” – mówi plastyk.
Andrzej Banert
Shirley Temple z Garbarskiej ma podwójną rolę. Z jednej strony przypomina o fabryce Szrajera, z drugiej – zaprasza do Muzeum im. Osiakowskich, w którym Andrzej Banert zgromadził kilkadziesiąt lalek z dawnych lat. „Lalek z fabryki Adama Szrajera i Theodora Reinke, który przejął fabrykę w czasie okupacji mamy około czterdziestu” – informuje właściciel Muzeum przy Garbarskiej. Wśród eksponatów nie ma ani jednej „shirleyki”, ale Muzeum Osiakowskich nie ustaje w wysiłkach, by ją zdobyć. Choć w latach popularności aktorki powstawało bardzo dużo lalek z jej twarzą, to jednak są one wciąż bardzo popularne wśród kolekcjonerów.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze