Z policyjnych statystyk wynika, że do przemocy dochodzi częściej w dni wolne, a szczególnie świąteczne. Dlatego szkolenie zorganizowano przed bożonarodzeniową pauzą. - Często w czasie świąt dochodzi do kumulacji złych emocji. Rodziny, które w ciągu roku nie mają dla siebie czasu, bo ich członkowie wciąż się mijają w ferworze codziennych obowiązków, nagle przez kilka dni są razem. I tu okazuje się, że nie potrafią ze sobą normalnie rozmawiać. Dochodzi więc do awantur, a od przemocy dzieli ich już tylko jeden krok - wyjaśnia Justyna Nowicka, pedagog szkolny pracujący z młodzieżą z CKiW OHP w Pleszewie.
Szkolenia z młodzieżą z Centrum pod hasłem "Porozumiewać się bez przemocy" przeprowadziła Maria Przybył, kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie. Wyjaśniała, czym jest przemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać wsparcia. Mówiła również o prawach, jakie mają ofiary przypominając, że przemoc jest ścigana z urzędu. - Organizując takie szkolenia, chcemy uświadamiać naszą młodzież, gdzie zaczyna się przemoc i jakich granic nikomu nie wolno przekraczać. Wbrew pozorom to zjawisko występuje nie tylko w tzw. rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie na porządku dziennym jest alkohol - najczęstsza przyczyna przemocy. Agresja pojawia się też w tzw. normalnych domach. I ta jest o wiele trudniejsza do wykrycia, bo rodzinami dysfunkcyjnymi interesują się odpowiednie instytucje. Z kolei nikomu do głowy nie przychodzi, że w czterech ścianach w tzw. normalnych domach może rozgrywać się dramat - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się też, gdzie w razie konieczności mogą szukać pomocy i jakie instytucje są za to odpowiedzialne.
AW, CKiW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze