Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uczczono pamięć powstańców wielkopolskich z powiatu kaliskiego ZDJĘCIA

W stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego wiązankami kwiatów złożonymi na grobach powstańców władze powiatu kaliskiego uczciły pamięć o uczestnikach zrywu oraz samej insurekcji. W powiecie kaliskim znajdują się dwie takie mogiły: w Chełmcach i Zbiersku.
Uczczono pamięć powstańców wielkopolskich z powiatu kaliskiego ZDJĘCIA

Wiązanki na grobach Józefa Kubasika i Antoniego Jarzębskiego złożyli: przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz wraz z wicestarostą kaliskim Zbigniewem Słodowym oraz członkami Zarząd Powiatu Kaliskiego Dorotą Karpieko i Robertem Łuczakiem. Towarzyszyli im  potomkowie powstańców.

JÓZEF KUBASIAK, POWSTANIEC WIELKOPOLSKI Z POWIATU KALISKIEGO

Żył 80 lat. Urodził się 16.03.1883r. w Żelazkowie, syn Tomasza i Walerii z Lubinieckich, ok. 1910 roku zamieszkał w Kaliszu. W 1918 należał do Straży Obywatelskiej w Kaliszu, był naczelnikiem okręgu. W latach 1920-1930 był kupcem, posiadał swój sklep kolonialny. Był ławnikiem.  Zastępował przez krótki okres wówczas urzędującego prezydenta Kalisza - Szarrasa. Około 1938r. kupił posiadłość w Chełmcach koło Kalisza i tam zamieszkał z całą rodziną.  Żona Antonina z domu Ława, ojciec Bogumiła, Kunegundy i Danuty. 

Zmarł 04.051963 r. w Kaliszu.

Charakterystyka Józefa Kubasiaka została przygotowana na podstawie informacji prawnuczki Agnieszki Niedzielskiej, która przekazała zdjęcia rodzinne.

ANTONI JARZĘBSKI, POWSTANIEC WIELKOPOLSKI Z POWIATU KALISKIEGO

Żył 93 lata. Syn Michała i Marianny, urodził się 4 maja 1894 r.  w Zbiersku. 

Pracę rozpoczął w Cukrowni w Zbiersku, gdzie należał do kilkunastoosobowej grupy peowiackiej, którą kierował Remigiusz Żarski, urzędnik cukrowni. Wcześniej do służby w POW przygotowywał go nauczyciel Tadeusz Wojciszewski. W listopadzie 1918 r. najpierw uczestniczył w rozbrojeniu Niemców w Zbiersku, a następnie wraz z kilkoma najaktywniejszymi kolegami udał się do Kalisza, a następnie do Szczypiorna, gdzie służył w 1 Batalionie Pogranicznym Poznańskim. Zaczął od służb wartowniczych pełnionych w cywilnym ubraniu i z opaską na rękawie. Później przydzielono go do kompanii karabinów maszynowych. Tam otrzymał niemiecki mundur i czapkę z polskim orzełkiem. Brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim w pociągu pancernym „Poznańczyk” -  obsadzonym przez kompanię karabinów maszynowych 1 Batalionu Pogranicznego -  na odcinku Szczypiorno, Skalmierzyce, Ostrów Wlkp., Krotoszyn. Udany napad pociągu pancernego na Krotoszyn w styczniu 1919 r. wzniecił powstanie w powiecie krotoszyńskim. W kompanii karabinów maszynowych pod dowództwem podporucznika Stefana Prawowskiego służył do końca powstania. Po powstaniu pozostał w wojsku - najpierw w 29 Pułku Piechoty,  a następnie w 40 Pułku Piechoty. W latach 1919- 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej na froncie ukraińskim. Do rezerwy został przeniesiony w 1921 r. Po powrocie z wojska wrócił do pracy w cukrowni w Zbiersku, gdzie pracował do emerytury. Zmarł w Zbiersku 18 czerwca 1987 r. Żył 93 lata. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zbiersku.

Odznaczony:

– odznaką 1 Batalionu Pogranicznego Poznańskiego w Szczypiornie przyznawaną żołnierzom, którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim w południowej Wielkopolsce,

– Medalem Niepodległości, za udział w wojnie polsko-bolszewickiej,

– Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym,

– Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mianowany na stopień podporucznika, jako powstaniec wielkopolski.

Wyposażony również w mundur powstańca wielkopolskiego – z szaroniebieskawej tkaniny, z guzikami wzoru wojskowego, z kołnierzem stojąco-wykładanym, na którym umieszczono pionowo dwa biało-czerwone paski, do tego czapka rogatywka z rozetką na lewej kwaterze i z przypiętym orłem.

Charakterystyka Antoniego Jarzębskiego została przygotowana na podstawie informacji wnuka Robert Jarzębskiego, który przekazał zdjęcia rodzinne.

Odzyskanie niepodległości nierozerwalnie związane jest z wybuchem, jedynego zwycięskiego, powstania wielkopolskiego  Przez cały 2018 rok w powiecie kaliskim świętowano wielkie rocznice 100-lecia obu wydarzeń m.in.  cyklem koncertów „Artyści dla niepodległości”, lekcjami historycznymi i biegami. Zamyka je oddanie  hołdu powstańcom wielkopolskim z terenu powiatu kaliskiego.

AW, W. Przybylska / M. Marszałkowski, fot. W. Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/