Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wszystko w jednym miejscu - ruszyło ostrowskie Centrum Przesiadkowe ZDJĘCIA

Wszystkie autobusy w jednym miejscu. Do tego nowoczesna infrastruktura, która nie tylko ułatwia korzystanie z miejskiej komunikacji, ale przy okazji promuje ekologiczny transport. A także zmiana straszącej od lat części miasta – w Ostrowie Wielkopolskim otwarto Centrum Przesiadkowe. Jego utworzenie to część wielkiego, kosztującego ponad 40 milionów złotych projektu. 90% potrzebnej kwoty miasto otrzymało z Unii Europejskiej.

Centrum Przesiadkowe działa od 2 stycznia 2019 roku. Mimo że to zaledwie tydzień, każdego dnia korzystają z niego setki mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, powiatu i regionu. To właśnie pasażerowie od początku roku przekonują się osobiście, jakie zalety przyniosło powstanie tego obiektu. - Centrum Przesiadkowe to inwestycja z myślą przede wszystkim o mieszkańcach. O tym, jak bardzo jest pomocna i użyteczna wiemy nie tylko z perspektywy znanych od dawna potrzeb, ale co najważniejsze z pozytywnych ocen korzystających z niej osób. Setki ostrowian wyruszają stąd każdego ranka do pracy – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Przyjeżdżają mieszkańcy regionu, do pracy i do szkoły.

Inwestycja w dużej mierze sfinansowana została dzięki funduszom europejskim. Budowa Centrum Przesiadkowego to część ogromnego projektu wartego ponad 42 miliony złotych pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi”. Dofinansowanie, które pozyskał Ostrów Wielkopolski to blisko 32 miliony złotych. - Centrum Przesiadkowe, razem z zakupem niskoemisyjnych autobusów, systemem roweru miejskiego, elektronicznymi tablicami z rozkładem jazdy, nowymi wiatami przystankowymi, budową ścieżek rowerowych, wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne, czy biletomatami, które pojawią się już wkrótce, to właśnie element tego wielkiego przedsięwzięcia, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020 – mówi Beata Klimek.

Centrum Przesiadkowe to przede wszystkim skupienie ruchu autobusowego w jednym miejscu, w dogodnej lokalizacji w centrum miasta. Znajduje się ono  blisko dworca kolejowego, z którego pociągi kursują w kierunku Leszna, Poznania, Wrocławia, Łodzi,czy Katowic, a to oznacza, że wybierając się w podróż koleją, łatwo na stację dotrzeć komunikacją miejską lub podmiejską. Jednak, co jeszcze istotniejsze dla pasażerów, to ogromna poprawa komfortu oczekiwania na autobus dzięki powstałej tu infrastrukturze dworcowej. - Zadaszenia, wiaty przystankowe, biletomaty, miejsca do siedzenia i wreszcie nowoczesny i funkcjonalny, wyposażony w toalety budynek dworca autobusowego z sanitariatem, który chroni naszych pasażerów przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi - właśnie tego w naszym mieście brakowało – wymienia prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Z Centrum Przesiadkowego, od lutego tego roku, będzie korzystać także PKS, którego dworzec od dawna nie spełnia standardów obsługi pasażerów. Centrum Przesiadkowe to również inwestycja podnosząca estetykę tej części miasta. Wcześniej był tu wyłącznie niezagospodarowany i zdegradowany teren. - Dziś Centrum Przesiadkowe świetnie wpisuje się w naszą ideę odnowy tego fragmentu miasta. Wcześniej powstały tu sklepy, Centrum Kształcenia Praktycznego, za chwilę ruszy budowa miejskiej hali widowisko – sportowej, która dopełni nasz zamysł efektywnego i estetycznego zagospodarowania tej części Ostrowa. Doskonale pamiętam, jak wielu było przeciwników tej koncepcji. Jako prezydent miasta jestem dziś dumna, że z determinacją broniliśmy tej inwestycji i skutecznie doprowadziliśmy do jej realizacji - przekonuje włodarz miasta.

Efektem tej inwestycji jest nowoczesne Centrum Przesiadkowe, które od godz. 4:26 do godz. 23:20 generuje ponad 300 odjazdów w ramach 24 linii autobusowych. Ich liczba zwiększy się jeszcze dzięki dołączeniu do Centrum ostrowskiego PKS-u. Zainteresowanie korzystaniem z Centrum wyrażają również prywatni przewoźnicy. 

W skład ostrowskiego Centrum Przesiadkowego wchodzą:

- budynek obsługi centrum przesiadkowego,

- wiata przesiadkowa,

- 5 przystanków autobusowych,

- 2 stacje ładowania autobusów,

- parking dla 37 samochodów osobowych (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych),

- 2 miejsca do ładowania samochodów osobowych,

- parking Kiss & Ride na 6 stanowisk (bardzo krótki czas postoju),

- stacja roweru miejskiego,

- parking na 50 rowerów,

- droga rowerowa i chodniki,

- zjazd z placu manewrowego na drogę lokalną,

- zieleń parkowa,

- mała architektura.

W sumie to ponad 8700 m2 powierzchni. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm, którego liderem jest DROMEX Firma Handlowo – Usługowa Roboty Drogowo – Budowlane Robert Pleśnierowicz, a jego członkiem WERBUD Roboty Drogowo – Budowlane Piotr Pleśnierowicz. Siedziby obu firm są w Koźminie. 

AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 36 km/h

Reklama