Teleopieka przeznaczona jest dla ludzi po 60. roku życia, samotnych oraz takich, których stan zdrowia wymaga dodatkowego monitoringu podnoszącego poczucie bezpieczeństwa. W Ostrowie Wielkopolskim działa od kwietnia 2016 roku. - Pozwala on na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy jest to pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, czy po prostu potrzebne jest wsparcie. System Teleopieki finansowany jest z budżetu miasta - użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją usługi – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Usługa adresowana jest do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60. roku życia. W 2018 roku z Teleopieki skorzystało 60 osób, wykonano 116 połączeń alarmowych. - System ten oparty jest na działaniu trzech elementów składowych. Pierwszy z nich to telefon komórkowy lub stacjonarny – w celu wezwania pomocy osoba potrzebująca naciska przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z Telecentrum Opieki. Całodobowe Telecentrum Opieki, dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom, od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje (imię, nazwisko, adres) są w razie potrzeby przekazywane także służbom ratunkowym, skracając ich czas dotarcia na miejsce. Trzeci element systemu to operator dyżurujący w Telecentrum Opieki, który odbierając zgłoszenie alarmowe, od razu widzi wszystkie informacje o osobie, która uruchomiała alarm – dane kontaktowe seniora oraz jego rodziny lub opiekunów, stan zdrowia, adres zamieszkania – tłumaczy Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu Senior+.
Seniorzy, którzy chcą dołączyć do programu Teleopieki muszą:
- zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26), by zapoznać się z usługą,
- wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi,
- być osobą sprawną do użycia czerwonego przycisku alarmowego
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze