Koszary przy ul. Wojska Polskiego wybudowali Prusacy na początku XX wieku. W okresie międzywojennym zajmowane były przez 70 Pułk Piechoty, a po II wojnie światowej w latach 1945- 1951 w budynkach stacjonował 12 Pułk Piechoty z 4 Dywizji Piechoty. Pułk ten w 1950 roku został przeniesiony do Gorzowa Wielkopolskiego. Jego miejsce w tym samy roku zajęli Artylerzyści- Przeciwpancerniacy 20 Pułku. Łatwo obliczyć, że żołnierze 20 Pułku związani byli z Pleszewem przez 42 lata. - 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej powstał w miejscowości Sumy na Ukrainie na początku 1944 roku. Po przegrupowaniu na przełomie lipca i sierpnia znalazł się na terenach Polski.
15 sierpnia 1944 roku pułk przechodzi chrzest bojowy w bitwie pod Puławami. Dla upamiętnienia tego wydarzenia od 1967 roku dzień 15 sierpnia staje się Świętem Pułku. Dalej szlak bojowy wiąże się z walkami o Przyczółek Warecko-Magnuszewski, wyzwolenie Warszawy, bojami o Bydgoszcz, Wał Pomorski, okupione dużymi stratami forsowanie Odry, udział w operacji berlińskiej aż do kapitulacji Niemiec. Po zakończeniu działań bojowych 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej rozlokowany zostaje w miejscowości Pszczyna na Górnym Śląsku, a w 1951 wiąże się z Pleszewem - wyjaśnia pułkownik rezerwy Florian Siekierski, ostatni dowódca jednostki.
Ostatnie spotkanie kadry wojskowej 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie, rok 1993. Zdjęcie ze zbiorów pułkownika rezerwy Floriana Siekierskiego. Zdjęcie wykonane przed Kasynem wojskowym.
Artylerzyści w Pleszewie - mieście z bogatymi tradycjami patriotycznymi i niepodległościowymi - dobrze czuli się. Tutaj też zasadniczą służbę wojskową odbyło tysiące mieszkańców południowej Wielkopolski. - Więź jednostki z miastem i miasta z jednostką była więc bardzo silna. Oprócz kilkuset żołnierzy służby zasadniczej w pułku służyło ponad stu żołnierzy zawodowych oraz drugie tyle pracowników cywilnych składających się głównie z mieszkańców Pleszewa. Nie bez znaczenia okazały się też względy ekonomiczne, jednostka była bowiem rynkiem zbytu dla okolicznych rolników i producentów żywności - dodaje pułkownik.
VIII Zjazd żołnierzy w 2017 roku, zdjęcie wykonane przed Kasynem. Autor T. Szajda
Przemiany ustrojowe w 1989 roku spowodowały przeobrażenia w Siłach Zbrojnych. Restrukturyzacja nie ominęła też 20 Pułku. Jednostki tego typu zmieniły podporządkowanie, weszły organizacyjnie w skład Dywizji. I chociaż było sporo działań, inicjowanych przede wszystkim przez lokalnych samorządowców, Pleszew pożegnał wojskowych, których przeniesiono do Żar. W ciągu krótkiego czasu ponad połowa zawodowej kadry odeszła do innych jednostek, bądź rezerwy. Pułk rozformowano w 2004 roku, a jego zasadniczy sprzęt trafił na wschodnią granicę. I tak zakończyła się historia pleszewskiego wojska. - Na szczęście obiekty po pleszewskiej jednostce nie zostały skazane na powolne niszczenie. W 1994 roku wprowadziło się do nich Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Przez te wszystkie lata sukcesywnie remontowano wszystkie budynki, które zaadaptowano pod potrzeby placówki i służą młodzieży do dziś - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.
Środowisko żołnierskie nie zapomniało jednak o Pleszewie- mieście, które przygarnęło je na 42 lata. Oficerowie, którzy do dziś mieszkają w tym mieście postanowili, że na nowym sztandarze Pułku będzie widniał herb Pleszewa a jego chrzestnym został burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.
AW, CKiW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze