Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zabytkowy krzyż przeszedł renowację

Zabytkowy drewniany krzyż w Granowcu został odrestaurowany i wrócił na swoje miejsce. Dzieło Pawła Brylińskiego, wędrownego rzeźbiarza samouka, w niedzielę zostało poświęcone po renowacji przez ks. bp. Edwarda Janiaka. Rzeźba przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa oraz osoby, które według Ewangelii były przy jego męce, został odnowiony dzięki pieniądzom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego, z programu „Pięknieje wielkopolska wieś”.
Zabytkowy krzyż przeszedł renowację

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego i św. Jadwigi Śląskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat Dariusz Smolik. Po nim zgromadzeni w kościele w Granowcu w gminie Sośnie przeszli przed krzyż, który został poświęcony przez ordynariusza diecezji kaliskiej ks. bp. Edwarda Janiaka.

Krzyż został wykonany przez Pawła Brylińskiego w 1878 roku na zamówienie Jana Kurzawskiego. Dzieło przedstawia ukrzyżowanego Jezusa. Pod jego stopami został umieszczony kielich, a nad postacią pelikan karmiący swoją krwią małe. Scena symbolizuje Chrystusa, który oddał życie za innych. Artysta na krzyżu umieścił też postacie, które Zbawicielowi towarzyszyły w ostatnich chwilach życia.

Starania o renowacje krzyża rozpoczęto w 2005 roku. Kolejne lata zajęło uregulowanie własności zabytku i sporządzenie dokumentacji niezbędnej, by wykonać prace konserwatorskie. Ze względu na bardzo zły stan techniczny i obawy, że zabytek runie, w 2009 roku krzyż zdemontowano. Figury i drzewce zmagazynowano w kościele parafialnym w Granowcu. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Granowca „Granowiec 300” złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie renowacji krzyża. Dotacja wyniosła 20 tysięcy złotych. Całkowity koszt prac to 29 tysięcy złotych.

Paweł Bryliński (1814-1890) urodził się w Wieruszowie. Był ludowym artystą samoukiem, chociaż według niektórych badaczy jego twórczości pobierał też nauki u krewnego snycerza. Swoje życie związał z Masanowem. Wiosną wyruszał w wędrówkę i przez kilka tygodni mieszkał u osób, które zamawiały u niego krzyże. Tych pozostawił około 50. Jego dzieła charakteryzuje tematyka – sceny i postacie z Wielkiego Tygodnia – oraz sposób wykonania. Rzeźby są przytwierdzane do drzewca i ozdobione żywą polichromią.

AW, zdjęcia ks. Mateusz Puchała, Radio


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama