Urodzinowe wizyty u Mistrza Władysława to już tradycja, stały punkt w prezydenckim kalendarzu. Tegoroczna, choć z uwagi na pilny służbowy wyjazd, nieco przesunięta w czasie, jak zwykle upłynęła w wyjątkowej atmosferze. Jubilat, nadal w doskonałej formie – jak zwykle elegancki i pogodny – z uśmiechem przyjął kwiaty, życzenia i urodzinowy upominek.
Jak co roku prezydencka wizyta była okazją do rozmowy o bieżących wydarzeniach, życiu miasta i twórczości jubilata. Interesująca dyskusja toczyła się oczywiście w towarzystwie pani Nany, nieodłącznej towarzyszki życia artysty, a na urodzinowym stole królowały buchty – wspaniałe drożdżowe bułeczki, z których wypieku słynie. To dzięki jej opiece, wsparciu i... wyśmienitej kuchni Mistrz – jak sam podkreśla – zawdzięcza zdrowie i siły twórcze. A te są niespożyte, o czym świadczą kolejne prace. Pracownia na poddaszu kamienicy przy ul. Górnośląskiej to wciąż ulubione miejsce Mistrza Władysława, gdzie nadal maluje nawet przez kilka godzin.
Władysław Kościelniak, mistrz pędzla, ołówka i pióra, to dla kaliszan – i nie tylko – człowiek-instytucja. Artysta tworzy od ponad sześćdziesięciu lat. Maluje, rysuje, pisze. Utrwala i dokumentuje dzieje Kalisza i jego okolic.
Ten niezwykle popularny artysta grafik, rysownik, autor ekslibrysów, plakatów, z zamiłowania historyk i dokumentalista dziejów Kalisza, swoje zainteresowania historyczne poświadczył m.in. jako współautor “Kroniki Miasta Kalisza” i współtwórca wystaw m.in. „Kalisz wczoraj i dziś” w ratuszowej wieży udostępnianej licznym grupom turystów odwiedzających nasze miasto. Z jego inspiracji i według jego projektu powstał jedyny w swoim rodzaju Pomnik Książki na kaliskich plantach. Przemierzając Kalisz oraz wędrując przez miasta i wioski naszego regionu, stworzył niezwykle bogate, artystyczne archiwum zabytkowych obiektów, między innymi 84 drewnianych kościołów byłego województwa kaliskiego, a na łamach “Ziemi Kaliskiej” w ciągu ponad 20 lat stworzył i nadal redaguje niezwykłe felietony “Wędrówek ze szkicownikiem”. Jego twórczość plastyczna – grafika i malarstwo – prezentowana była na ponad 40 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych. W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, ogromny wkład w działalność publiczną i dziennikarską dokumentujący historię regionu kaliskiego i wzbogacający kulturę polską Rada Miejska przyznała Władysławowi Kościelniakowi najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Do licznych laurów i tytułów w minionym roku dołączył Tytuł Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.
Karina Zachara, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze