Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie stać cię na prawnika? Darmowa pomoc czeka w czterech punktach

Nie tylko emeryci, osoby pobierające świadczenia z opieki społecznej czy poszkodowane w klęskach żywiołowych. Od stycznia z darmowych porad prawnych może skorzystać każdy, kto oświadczy, że nie stać go na opłacenie usług radcy prawnego. Odwiedziliśmy jeden z nich i sprawdziliśmy, jaką cieszy się popularnością i z jakimi problemami przychodzą kaliszanie.
Nie stać cię na prawnika? Darmowa pomoc czeka w czterech punktach

Przepisy prawa czasem potrafią przytłoczyć tzw. szarego człowieka. Najlepiej poradzić się specjalisty. Koszt porady prawnej zależy oczywiście od sprawy, jakiej dotyczy. Zazwyczaj trzeba wydać około 100 zł i więcej. Dla niektórych to suma przekraczająca ich możliwości finansowe. Dlatego z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy rozszerzono krąg osób uprawnionych do korzystania z darmowej pomocy prawnika.

Do tej pory mogli na nią liczyć: osoby do 26 roku życia i powyżej 65 lat, osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, będące w ciąży albo które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej. Od stycznia jest tylko jeden wymóg. - Zgodnie z nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej osobą uprawnioną do bezpłatnej pomocy prawnej jest osoba, która złoży oświadczenie na specjalnym druku, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. I to wystarczy, nie trzeba żadnych zaświadczeń. Ale takie oświadczenie przechowywanie jest przez 3 lata celem jego weryfikacji. W takim oświadczeniu, oprócz podania imienia i nazwiska, podaje się również swój adres oraz nr pesel – wyjaśnia Małgorzata Dycha-Kasprowicz, radca prawny.

Ustawa rozszerza również zakres udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej. - Tak naprawdę łatwiej powiedzieć, czego nie dotyczy nieodpłatna pomoc prawna. Prawnicy w tych punktach nie udzielają porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za wyjątkiem kwestii rozpoczęcia tych działalności – dodaje prawniczka.

Co istotne, po wejściu ustawy w życie, pomoc prawna w punktach została rozszerzona o sporządzanie projektów pism w określonych sprawach, a nie, jak do tej pory, jedynie pomoc w ich sporządzaniu. Nie dotyczy to jednak sporządzania pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym oraz sądowo-administracyjnym.

Radca prawny Małgorzata Dycha-Kasprowicz przyjmuje mieszkańców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kaliszu, codziennie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 12:00.

Od stycznia udzieliła już ponad 50 porad, w bardzo różnych sprawach. - Jeśli chodzi o ten konkretny punkt, to z racji jego lokalizacji w Urzędzie Pracy rzeczywiście dużo jest spraw pracowniczych np. dotyczących wypowiedzenia umów, ale też bardzo wiele osób zgłasza się ze sprawami dotyczącymi zadłużenia, w tym kwestiami tzw. upadłości konsumenckiej. Dużo spraw dotyczy kwestii spadkowych, ale też rodzinnych np. małżeństwa czy spraw dotyczących dzieci – wymienia Małgorzata Dycha-Kasprowicz.

Jak mówi radca – najczęściej przychodzą do niej osoby w wieku od 55 lat do 65 lat, ale zdarzają się również studenci czy seniorzy. - Najstarsza osoba, której udzielałam pomocy prawnej, miała 85 lat – dodaje.

Niepełnosprawni i mieszkańcy, którzy z innych względów zdrowotnych, nie mogą przyjść do punktu, mogą uzyskać poradę telefonicznie. Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Kalisza odbywa się w 4 punktach. Zadanie finansowane jest z budżetu państwa.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama