- Z zaniepokojeniem przyjmuję kolejne informacje o wypadkach i kolizjach drogowych z udziałem pieszych. Szczególnie, że niektóre ze zdarzeń miały miejsce na przejściach dla pieszych lub na odcinkach ulic im dedykowanych, jak deptak na ul. Złotej – powiedział Krystian Kinastowski, odnosząc się m.in. do tragicznego wypadku na wale Staromiejskim, gdzie starsza kobieta zginęła pod kołami śmiecia (więcej). - Zdarzenia drogowe, gdzie pieszy staje naprzeciwko pojazdu skutkują, niestety, poważnymi uszkodzeniami ciała, nawet śmiercią. Dlatego zobowiązałem komendanta straży miejskiej do zwiększenia liczby patroli, które zwrócą uwagę na zachowanie uczestników ruchu, szczególnie na odcinkach najbardziej uczęszczanych – przez pieszych, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy - w pobliżu przejść dla pieszych, deptaków. Życie i zdrowie są najwyższymi wartościami. Tym samym bardzo ważne jest bezpieczeństwo na drogach. Edukacja jest cały czas potrzebna – dodaje Krystian Kinastowski.
Kolizje i wypadki to także powód do analizy organizacji ruchu na danym odcinku. Są one prowadzone na bieżąco przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz powołany przez prezydenta Zespół ds. Organizacji Ruchu, w skład którego wchodzą przedstawiciele zarządu dróg, policji i straży miejskiej.
- Analizy zastosowanych rozwiązań są prowadzone systematycznie. Robimy je w porozumieniu z policją oraz Spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe – informuje Krzysztof Gałka, pełniący obowiązki dyrektora MZDiK w Kaliszu. - W miejscach tego wymagających, na podstawie danych przekazywanych przez policję, oraz w trakcie realizacji nowych inwestycji wprowadzane są rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, jak tzw. oświetlenie dedykowane, które jest skierowane na pieszych, tzw. markery, czyli światła ledowe, pulsujące zamontowane w nawierzchni jezdni.
W pobliżu szkół umieszczane są dodatkowe ostrzeżenia i wykonywane przejścia barwy biało-czerwonej. Jeszcze innym rozwiązaniem są przejścia na tzw. progach, wyniesione powyżej poziomu jezdni, co zmusza kierowców do zmniejszenia prędkości, a z kolei piesi są bardziej widoczni.
Na bieżąco akcje ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzą policja i straż miejska. Także nasza redakcja, wspólnie z Fundacją „Klucz”, przeprowadziła akcję pod hasłem „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”; to dwa tysiące rozdanych odblasków, wiele rozmów o bezpieczeństwie zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i seniorami, a dodatkowo kampania informacyjna w telewizji, na portalu i mediach społecznościowych. Podusmowanie tych działań odbyło się kilka dni temu, a pisaliśmy o tym tutaj.
MIK, fot. Juliusz Kowalczyk
Napisz komentarz
Komentarze