„Smart Pleszew” czyli co? Założeniem projektu realizowanego przy współpracy z Politechniką Poznańską jest innowacyjne i nowoczesne podejście przede wszystkim do ochrony środowiska. Całość podzielona jest na trzy obszary: Wodę, Powietrze i Ziemię. W każdym z żywiołów zawarte są zadania dotyczące edukacji i informacji, diagnozy stanu, konsultacji, wykonania dokumentacji technicznej oraz ostatniego etapu, czyli wdrażania wszystkich pomysłów. - Jest to trudny projekt. To nie tylko zadania twarde, które będą od razu widoczne. To są pieniądze na dokumentację i ekspertyzy, które pozwolą na kolejne działania, choćby na aplikowanie po następne pieniądze na inwestycje – tłumaczył podczas konferencji prasowej burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Włodarz podkreślał, że projekt jest realizacją programu wyborczego Stowarzyszenia Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej, m.in. w zakresie walki ze smogiem, wprowadzenia rowerów miejskich czy wymiany oświetlenia ulicznego.
W ramach „Smart Pleszew” prowadzona będzie szeroka kampanii informacyjna oraz edukacyjna, zwłaszcza w szkołach i przedszkolach, dotycząca ochrony środowiska. Będą także warsztaty dla organizacji pozarządowych. Nie zabraknie konsultacji z mieszkańcami, np. dotyczących strefy płatnego parkowania. Specjaliści wykonają niezbędne ekspertyzy i raporty, które poprzedzą wdrożenie zadań inwestycyjnych. Jeden z dokumentów przygotują naukowcy z Politechniki Poznańskiej, a dotyczyć będzie standardów inteligentnego zarządzania miastem. – Będziemy inwentaryzować tradycyjne kotły c.o., badać koszty zmiany ogrzewania, szukać najlepszych miejsc na rozmieszczenie czujników powietrza czy czujników sieci wodociągowej – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG Pleszewie.
Zadania inwestycyjne w projekcie to choćby miejskie rowery, których na początek ma być trzydzieści. – Chciałbym, aby jedna ze stacji roweru miejskiego była zlokalizowana w Kowalewie przy dworcu PKP, ale najpierw musi być wykonana ścieżka rowerowa z Pleszewa do Kowalewa – tłumaczył Arkadiusz Ptak. Przy wspomnianym dworcu kolejowym w Kowalewie ma powstać nowy parking, do którego projekt budowlany przygotuje właśnie SMART. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki w Parku Wodnym „Planty”. Powstanie także koncepcja transportu zbiorowego i centrum przesiadkowego w Pleszewie, dokumentacja techniczna wykorzystania wód opadowych, mapa nasadzeń zieleni, a nawet koncepcja odsłonięcia Neru, który przez miasto płynie pod ziemią.
Będzie także zakupiona ławka typu City Tree, która zastępuje około 250 drzew, a także panele z mchu, który oczyszcza powietrze ze smogu. Pojawi się również 5 nowych czujników powietrza oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczeń. Wdrożony zostanie ponadto pilotaż inteligentnego oświetlenia. – Uruchomimy tylko jeden obwód, by zobaczyć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Pleszewie – mówi Arkadiusz Ptak.
Innowacje dosięgną także sieci wodociągowej, na której zamontowane zostaną czujniki. Dzięki temu sieć będzie na bieżąco monitorowana, będzie można m.in. natychmiast wykryć awarie i szybko reagować.
Projekt „Smart Pleszew” realizowany będzie przez trzy lata: od 2019 do 2021 r.
AW, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze