Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Sensacyjne odkrycia w kaliskim Kościele Garnizonowym ZDJĘCIA

Kaliski Kościół Garnizonowy co chwilę odkrywa nowe tajemnice przed konserwatorami zabytków. W ostatnich dniach podczas remontu zostały ujawnione malowidła pochodzące prawdopodobnie z lat 1730-1750, które przedstawiają Matkę Boską na rydwanie. Widnieją również na nich dawne zabudowania miasta oraz gotyckiego ratusza. Pojawia się też postać św. Stanisława Kostki.
Sensacyjne odkrycia w kaliskim Kościele Garnizonowym ZDJĘCIA

Po drugiej stronie kościoła odkryto z kolei malowidła przedstawiające płynące galeony czyli żaglowe okręty wojenne. Ponadto uwidoczniły się fragmenty skutych ołtarzy stiukowych (stiuk materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca).

Podczas zdejmowania współczesnej posadzki odsłonięto trzy starsze poziomy posadzek. Dwa najstarsze z nich zachowały się fragmentarycznie po bokach nawy głównej, w miejscu, w których stały ławki. Wszystkie posadzki ułożono w podobny sposób – w rzędach prostopadłych do nawy głównej.

Kolejnym sensacyjnym odkryciem było 11 krypt wymurowanych z cegły na zaprawie wapiennej. - Kościół oczywiście jest jeszcze w trakcie remontu, ale do końca tego roku ma być wszystko wyremontowane, tak że będziemy mieli, mam nadzieję, jeden z najpiękniejszych kościołów w Kaliszu. Tym bardziej, że tutaj też prowadziliśmy prace archeologiczne, dzięki którym udało się odkryć krypty – mówi Leszek Ziąbka, kaliski archeolog.

Elementy, które każdego dnia odkrywane są w kaliskim Kościele Garnizonowym zaskakują także archeologów i konserwatorów zabytków. - To co już jest odkryte to zasygnalizowany kult św. Stanisława Kostki, wszystkie elementy związane z tym świętym i widzimy go na tle Kalisza, czy w jednym zakątku, czy w jednej kaplicy czy w drugiej związanej z bitwą chocimską. Także nagrobki, trumny z ciałami – pytanie czy to były ciała zakonników, czy dobrodziejów kościoła, natomiast samo odkrycie krypt było ciekawostką, bo były przysypane gruzem, piaskiem i dopiero archeolodzy garść po garści, łopatkami wyciągali to i po wyciągnięciu i odsłonięciu ukazało się jedno pomieszczenie, drugie, trzecie, naliczono ich kilkanaście – dodaje Andrzej Matysiak, przewodnik kaliski.

Remont Kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa finansowany jest z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz projektu pod nazwą „Z tradycją w przyszłość – renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych” dofinansowanego z budżetu Kalisza w latach 2018-2019. Całkowity koszt remontu to 5,2 mln złotych.

Renowacja ma potrwać do końca roku, wówczas kaliszanie będą mogli zwiedzać tę architektoniczną perłę naszego miasta.

Kościół Garnizonowy

Kościół pojezuicki p.w. Świętego Wojciecha i p.w. św. Stanisława Biskupa w Kaliszu-Parafia Ordynariatu polowego w Kaliszu został wybudowany z fundacji arcybiskupa Stanisława Karnkowskiego.

Budowę kolegiaty rozpoczęto w 1578 roku, z zakończono w 1596 r. Kościół wczesnobarokowy typu bazylikowego z trzema nawami jest dziełem Jana Marii Bernardoniego, zrealizowany jako pierwszy z tej serii kościołów w Polsce. Po kasacji zakonu w 1773 r i przejściu Kalisza pod panowanie Prus w 1793 r. budynki kolegium zamieniono na koszary, a kościół przekazano ewangelikom. Stan ten trwała do 1945 r. kiedy został przekazany administracji garnizonu wojskowego. Zarząd Kwaterunkowy WP w 1981 roku przystąpił do remontu i modernizacji całego obiektu z zakrystia włącznie. W lutym 1983 podczas wykonywania kanału centralnego  natrafiono  zachodniej nawie kościoła na cztery krypty grobowe, badania prowadziła J. A. Splitt z Muzeum Okręgowego Ziemi kaliskiej w Kaliszu.  

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/