Po drugiej stronie kościoła odkryto z kolei malowidła przedstawiające płynące galeony czyli żaglowe okręty wojenne. Ponadto uwidoczniły się fragmenty skutych ołtarzy stiukowych (stiuk materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, mieszanina gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwa do formowania, szybko twardniejąca).
Podczas zdejmowania współczesnej posadzki odsłonięto trzy starsze poziomy posadzek. Dwa najstarsze z nich zachowały się fragmentarycznie po bokach nawy głównej, w miejscu, w których stały ławki. Wszystkie posadzki ułożono w podobny sposób – w rzędach prostopadłych do nawy głównej.
Kolejnym sensacyjnym odkryciem było 11 krypt wymurowanych z cegły na zaprawie wapiennej. - Kościół oczywiście jest jeszcze w trakcie remontu, ale do końca tego roku ma być wszystko wyremontowane, tak że będziemy mieli, mam nadzieję, jeden z najpiękniejszych kościołów w Kaliszu. Tym bardziej, że tutaj też prowadziliśmy prace archeologiczne, dzięki którym udało się odkryć krypty – mówi Leszek Ziąbka, kaliski archeolog.
Elementy, które każdego dnia odkrywane są w kaliskim Kościele Garnizonowym zaskakują także archeologów i konserwatorów zabytków. - To co już jest odkryte to zasygnalizowany kult św. Stanisława Kostki, wszystkie elementy związane z tym świętym i widzimy go na tle Kalisza, czy w jednym zakątku, czy w jednej kaplicy czy w drugiej związanej z bitwą chocimską. Także nagrobki, trumny z ciałami – pytanie czy to były ciała zakonników, czy dobrodziejów kościoła, natomiast samo odkrycie krypt było ciekawostką, bo były przysypane gruzem, piaskiem i dopiero archeolodzy garść po garści, łopatkami wyciągali to i po wyciągnięciu i odsłonięciu ukazało się jedno pomieszczenie, drugie, trzecie, naliczono ich kilkanaście – dodaje Andrzej Matysiak, przewodnik kaliski.
Remont Kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa finansowany jest z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz projektu pod nazwą „Z tradycją w przyszłość – renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych” dofinansowanego z budżetu Kalisza w latach 2018-2019. Całkowity koszt remontu to 5,2 mln złotych.
Renowacja ma potrwać do końca roku, wówczas kaliszanie będą mogli zwiedzać tę architektoniczną perłę naszego miasta.
Kościół Garnizonowy
Kościół pojezuicki p.w. Świętego Wojciecha i p.w. św. Stanisława Biskupa w Kaliszu-Parafia Ordynariatu polowego w Kaliszu został wybudowany z fundacji arcybiskupa Stanisława Karnkowskiego.
Budowę kolegiaty rozpoczęto w 1578 roku, z zakończono w 1596 r. Kościół wczesnobarokowy typu bazylikowego z trzema nawami jest dziełem Jana Marii Bernardoniego, zrealizowany jako pierwszy z tej serii kościołów w Polsce. Po kasacji zakonu w 1773 r i przejściu Kalisza pod panowanie Prus w 1793 r. budynki kolegium zamieniono na koszary, a kościół przekazano ewangelikom. Stan ten trwała do 1945 r. kiedy został przekazany administracji garnizonu wojskowego. Zarząd Kwaterunkowy WP w 1981 roku przystąpił do remontu i modernizacji całego obiektu z zakrystia włącznie. W lutym 1983 podczas wykonywania kanału centralnego natrafiono zachodniej nawie kościoła na cztery krypty grobowe, badania prowadziła J. A. Splitt z Muzeum Okręgowego Ziemi kaliskiej w Kaliszu.
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze