Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, najważniejszy dzień w roku dla osób z tą przypadłością. Jednym z ośrodków, gdzie można profesjonalnie zdiagnozować oraz przeprowadzić kompleksową terapię jest Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” w Kaliszu.
Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które powoduje dotkliwe trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się oraz kontaktach społecznych. Osobami z tą przypadłością zajmuje się „Nowa Nadzieja”. - „Fundacja powstała 10 lat temu w Kaliszu jako efekt wysiłku grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, a nasze ośrodki działają również w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim, na co dzień pomagając ponad 500 podopiecznym – mówi Piotr Tomankiewicz, prezes zarządu. - Głównym celem działalności jest pomoc dzieciom i niepełnosprawnym, w szczególności ze spektrum autyzmu. Fundacja jest znana z kompleksowego podejścia do autyzmu, mówimy o tym dużo, szkolimy i edukujemy. Dokładnie 2 kwietnia zaplanowaliśmy start nowego projektu pod nazwą Portal Pacjenta, stworzonego wspólnie z Ośrodkiem Evergreen Center w USA. Teraz każdy rodzic może w łatwy i szybki sposób uzyskać kontakt z zespołem doktora Johna Greena, światowej sławy specjalisty w kompleksowej terapii autyzmu, z którym od dawna współpracuje nasza fundacja. Dla ułatwienia kontaktu wszystkie funkcje portalu zostały przez nas przetłumaczone na język polski.

W fundacji „Nowa Nadzieja” funkcjonuje ośrodek diagnozy i terapii autyzmu zapewniający dzieciom kompleksową diagnozę oraz intensywne terapie. W ośrodkach w Kaliszu oraz Ostrowie Wielkopolskim fundacja realizuje miejskie programy Specjalistycznych Usług Opiekuńczych. „Nowa Nadzieja” jest zaangażowana również w działalność szkoleniową, organizując rocznie kilkanaście szkoleń, warsztatów i konferencji oraz działalność edukacyjną, organizując i współorganizując liczne akcje społeczne, promocyjne oraz festyny. - Fundacja została założona przez rodziców dzieci z autyzmem w czasie, kiedy o tym zaburzeniu wiedziano zdecydowanie mniej niż dzisiaj – mówi dr Justyna Leszka, dyrektor fundacji. - Podstawową formą pomocy są konsultacje rozwoju dziecka, tylko w ostatnim tygodniu takich konsultacji przeprowadziłam ponad 30. Diagnozujemy dzieci z całej Polski i nie tylko, mamy także bogatą ofertę zajęć terapeutycznych: od logopedii i  terapii rozwojowej wyrównującej deficyty, poprzez kynoterapię, arteterapię, zajęcia z psychologiem po zajęcia grupowe np. trening umiejętności społecznych. To wszystko, jako odpowiedź na zapotrzebowania społeczne. Natomiast celem naszych akcji społecznych jest propagowanie wiedzy o możliwości wczesnej diagnostyki autyzmu, a co za tym idzie, bardzo dużych szans na wyjście dziecka z zaburzenia.

Jak dodaje dziś, kiedy nauka coraz bardziej skłania się ku twierdzeniu, że autyzm jest zaburzeniem funkcjonowania całego organizmu łatwiej jest dobierać trafne terapie wiodące i wspomagające. - Rzeczywiście dzieci, które zostały zdiagnozowane i objęte terapią wcześnie – około drugiego  roku życia mają ogromne szanse na normalne funkcjonowanie. Wczesna diagnostyka i wspomaganie rozwoju ma szerszy sens – zdarza się, że u diagnozowanego dziecka wykluczamy autyzm, ale stwierdzamy innego rodzaju zaburzenia czy deficyty. W każdym przypadku objęcie dziecka i rodziny wsparciem i terapią przynosi wymierne rezultaty. Najgorszym, co może zrobić dorosły w obliczu dziecka, które rozwija się nienormatywnie np. nie mówi, jest oczekiwanie na samoistną poprawę – podkreśla dr Justyna Leszka.

Ostatnio rok działalności fundacja uważa za wyjątkowy. Od listopada 2018 r. działa nowy ośrodek w Ostrowie Wielkopolskim, a „Nowa Nadzieja” już przygotowuje się do rozszerzenia działalności, powiększając możliwości lokalowe i terapeutyczne. - Przed fundacją również duże wyzwanie – budowa Ośrodka Rozwoju „Nowa Nadzieja”, który będzie zlokalizowany na ponad hektarowej działce w Śliwnikach pomiędzy Kaliszem a Ostrowem Wielkopolskim. Centrum Rozwoju "Nowa Nadzieja" będzie grupą współdziałających podmiotów, mających na celu wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom – dodaje Dorota Madejka, wiceprezes zarządu.

MIK za: Nowa Nadzieja, fot. Nowa Nadzieja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama