To żona jednego z najważniejszych polskich reporterów, pisarza, publicysty i byłego korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego, którego rozmowy z najważniejszymi przywódcami wojskowymi i z lokalnymi watażkami, z mordercami i z ofiarami, jego relacje z wojen w Czeczenii czy Afganistanie przez wiele lat stanowiły nie tylko źródło bieżącej wiedzy o najkrwawszych zdarzeniach, ale weszły do kanonu” książki Jagielskiego okazały się najwyższej próby literaturą. Tyle, że nadal w tle tej trudnej do przecenienia pracy korespondenta, dziennikarza i pisarza rozgrywała się jeszcze jedna cicha wojna. Sparaliżowana strachem o życie męża Grażyna Jagielska przejęła jego lęki, projektowała wyobrażenia o zagrożeniach, wyczekiwała w każdej chwili telefonu z informacją o śmierci Wojciecha.
- Trzy lata temu kiedy prowadziłam w kaliskim teatrze spotkanie autorskie Wojciecha Jagielskiego, zapytałam go o emocjonalną i psychiczną cenę, którą płaci za swoją pracę. Opowiedział wtedy o żonie, która niejako „w zastępstwie” zapadła na zespół stresu bojowego i spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Opowiedział, że przeszli razem przez dramat 53 wojen, ale to ta pięćdziesiąta czwarta była najtrudniejsza, wojna między nimi, ze sobą, o siebie. I właśnie relacja z tej wojny, spisana przez Grażynę Jagielską, jest jednym z najbardziej wstrząsających w polskiej literaturze i jednym z najbardziej poruszających opisów zapadania się w chorobę psychiczną i trudu wychodzenia z niej. O tym wszystkim będę rozmawiać z pisarką już w najbliższą niedzielę – mówi Izabela Fietkiewicz-Paszek ze Stowarzyszenia Promocji Sztuka „Łyżka Mleka”, będącego organizatorem wydarzenia.
Grażyna Jagielska to autorka autorka takich powieści jak: „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, „Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” czy „Korespondent”.
„Spotkanie odbędzie się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki w niedzielę o godzinie 17:00.
Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka zostało powołane do życia 12 października 2010 roku. Skupia ludzi, którzy czują potrzebę tropienia, organizowania i zagospodarowywania literackiej, muzycznej, plastycznej i każdej innej artystycznej przestrzeni wokół siebie. Obecnie „Łyżka mleka” zrzesza 40 członków.
KB za: Łyżka Mleka, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze