Zgodnie z uchwałą od 1 lipca 2019 roku do korzystania z przejazdów bezpłatnych środkami publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej, na wszystkich liniach na terenie Kalisza i gmin, z którymi Miasto Kalisz zawarło porozumienia uprawnieni są:
- Emeryci i renciści posiadający Kaliską Kartę Mieszkańca.
- Dzieci w wieku od 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole, posiadające Kaliską Kartę Mieszkańca.
- Dzieci i młodzież ucząca się w szkołach do 24. roku życia posiadająca Kaliską Kartę Mieszkańca.
- Studenci studiów dziennych do ukończenia 26. roku życia posiadający Kaliską Kartę Mieszkańca.
Bezpłatna komunikacja miejska to obietnica wyborcza prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Włodarz miasta zamierza wprowadzać ją etapami, dostosowując jednocześnie siatkę połączeń i kursów. - Rozszerzenie grupy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów przyczyni się do zwiększenia ilości Kaliszan korzystających z komunikacji miejskiej, która będzie skuteczniejszą alternatywą dla samochodów osobowych, co zmniejszy natężenie ruchu drogowego oraz wpłynie pozytywnie na stan środowiska i czystość powietrza w Kaliszu. Uzależnienie uprawnień od posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca przyczyni się do jej upowszechnienia i wpłynie pozytywnie na atrakcyjność Miasta Kalisza jako miejsca zamieszkania oraz budowę wizerunku Kalisza jako miasta przyjaznego mieszkańcom. Należy zaznaczyć również, że nowe rozwiązania zmniejszą codzienne wydatki mieszkańców naszego miasta przyczyniając się do wzrostu ich zamożności – uzasadnia w uchwale prezydent Krystian Kinastowski.
Przed kolejnym rozszerzeniem liczby osób uprawnionych do niej konieczne jest dokładne przeanalizowanie obecnego systemu transportowego miasta - dodaje prezydent.
– Wszystkiemu musimy dokładnie się przyjrzeć. Musimy przeanalizować obecnie obowiązujące rozkłady jazdy. Chcemy wyeliminować sytuacje w których kilka autobusów jedzie jeden po drugim, a potem mamy dłuższą przerwę. System komunikacji miejskiej musi być elastyczny i dostosowany do potrzeb pasażerów. Nie wykluczam nasycania miasta nowymi przystankami, aby odległości między nimi były mniejsze. To bardzo ważne dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się. Bezpłatna komunikacja musi być maksymalnie dostępna. Nie zrobimy tego od razu, ale zrobimy to dobrze i wszelkie moje działania zmierzają w tym kierunku – zapowiedział prezydent Krystian Kinastowski.
Na realizację bezpłatnej komunikacji w tym roku dla wskazanych grup mieszkańców zabezpieczono w budżecie miasta 1,5 mln zł.
Projekt uchwały Klubów radnych: Koalicji Obywatelskiej i SLD, by od 1 stycznia 2020 roku objąć bezpłatną komunikacją miejską wszystkich kaliszan, nie uzyskał większości w głosowaniu.
Przypomnijmy, że Kaliską Kartę Mieszkańca może wyrobić sobie osoby, które rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu, bez względu na to, czy osiągają dochód czy nie. Karta upoważnia jej posiadaczy do korzystania ze zniżek, rabatów, ulg i przywilejów. Wniosek o jej wydanie można złożyć drogą elektroniczną lub tradycyjną. Więcej na ten temat, dowiecie się TUTAJ
Więcej informacji i komentarze radnych i prezydenta miasta – wkrótce.
AG, fot. arch. KLA
Napisz komentarz
Komentarze