Zachowanie dziedzictwa kulinarnego regionu oraz promocja producentów i sprzedawców lokalnej, regionalnej żywności to główny cel programu. Dzięki takim osobom i podmiotom gospodarczym w Wielkopolsce tworzona jest siatka miejsc, w których znajdziemy to, co w naszej kuchni najlepsze.
- Każdego dnia lepię ponad 1000 pierogów. Na miejscu i na oczach klientów. Produkty, z których przygotowuję ciasto, ale i farsz kupuję od lokalnych firm, do których mam zaufanie i wiem, że sprzedają żywność najwyższej jakości – mówi Krzysztof Pokrzywa, właściciel kaliskiej „Pierogatki”.
Z małą, przytulną restauracją ruszył kilka miesięcy temu. Jak mówi, kaliszanie przekonali się do serwowanych przez niego i jego narzeczoną pierogów, pasztecików czy barszczyku, chociaż rynek jest trudny. Oryginalne smaki farszu oraz wysoka jakość składników przekonały też kapitułę przyznającą certyfikat Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.
- Najlepszy okazał się farsz chłopski czy z podsmażoną na cebulce kaszanką z dodatkiem musztardy francuskiej – wymienia Krzysztof Pokrzywa. – Mamy też cieszące się powodzeniem pierogi kaliskie. Nadzienie zrobione jest z ziemniaków, kapusty kiszonej, cebuli i boczku.
W piątek wręczono dziewięć certyfikatów oraz charakterystyczne tabliczki, które dla odwiedzających dane miejsce osób są gwarantem wysokiej jakości produktów tam oferowanych. W sumie takich miejsc w Wielkopolsce jest w tym momencie 105. Kiedy Sieć zaczynała się tworzyć oznaczenia jakości otrzymywali przede wszystkim producenci i sprzedawcy z Poznania i okolic. Od czterech lat za jakość nagradzani są także przedsiębiorcy z innych powiatów, w tym z południowej części województwa.
- To był cel, który mi przyświecał. Chciałem pokazać te dobre miejsca w całej Wielkopolsce – powiedział Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który koordynuje Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. – Tablica, którą otrzymują producenci oraz właściciele restauracji czy gospodarstw agroturystycznych ma zaświadczać, że trafiliśmy do miejsca serwującego tradycyjne, regionalne dania. Chcemy też, by te podmioty miały okazję się spotykać i wymieniać doświadczeniami, informacjami oraz wyrobami.
Dlatego każde wręczenie certyfikatów odbywa się w innej części Wielkopolski u nowo wpisanego członka Sieci. Dodatkowo Samorząd Województwa Wielkopolskiego promuje takich producentów na Targach Smaki Regionów w Poznaniu, gdzie nasze województwo ma największe stoisko oraz w Berlinie. W przyszłym roku po raz pierwszy raz zostaną zaproszeni na targi do Mediolanu.
Każdego roku o certyfikat ubiega się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt podmiotów. Kapituła akceptuje tylko te, które spełniają rygorystyczne wymogi. Niebawem zacznie się sprawdzanie jakości wyrobów u producentów i serwujących je lokali, którzy certyfikaty otrzymali w minionych latach.
AW, zdjęcia autor
W Russowie certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska otrzymali:
- Restauracja PIEROGATKA, Kris-Kal Krzysztof Pokrzywa, ul. Górnośląska 4, Kalisz
- Wiorek Smaki Tradycji, P.P.H.U. Józef Wiorek, ul. Kowalskiego 16, Ostrzeszów
- PAŁAC BUGAJ, Bugaj 7, Raszków
- Zakład mięsny Tomasz Łucyk, Złotniki Małe, Kolonia 2, Stawiszyn
- Aleksandra Brylewska-Błoch, Komorów 134, Mikstat
- ZAJAZD NOCE I DNIE, Russów 71, Żelazków
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, ul. Towarowa 6, Koło
- Gospodarstwo Agroturystyczne OWOCOWY RAJ NAD ZALEWEM, Modła Kolonia 18a, Stare Miasto
- „Stajnia Czempisz” Bartosz Pawlak w Czempiszu
W środę w Poznaniu certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska otrzymali:
- Bene Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 6, Krzywiń, Lubiń
- PASTELA Restaurant&Cafe, ul. 23 Lutego 40, Poznań
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, ul. Kościuszki 105, Czarnków
- Restauracja DELICJA, Plac Wolności 5, Poznań
- Piekarnia KUCZ, ul. Zbąszyńska 2, Nowy Tomyśl
- „Piekarnia Junikowska” Czesław Jurgiel, ul. Junikowska 5, Poznań
- Gospodarstwo Agroturystyczne Sycyn pod Lipą, Mariola Bzdręga, Sycyn 4, Popówko
- Pasieka Jagodno Jan Kulma, Jagodno 9, Kostrzyn
- Restauracja Ratuszowa, Wytwórnia Lodów MIŚ, P.H.U. Ewa Pomes, ul. Limbowa 8, Luboń
- CAMELEON, Głubczyn 68D/2, Krajenka
- OLEJARNIA Zakład wytłaczania oleju i wyrób kitu, Krzysztof Gałkowski, ul. Żwirki i Wigury 15, Grodzisk Wielkopolski
- LASPOL Zakład Przetwórstwa Dziczyzny, Roman Markowski, Gruszczyn, ul. Mechowska 2, Kobylnica
- Gościniec&Restauracja TARADEJKA, ul. Narutowicza 2, Stęszew
- 3 Kolory Cafe & Restaurant, ul. Wiankowa 3, Poznań
- Lanius s.c. Delikatesy mięsne „U Rzeźnika” w Swarzędzu
- Zakład mięsny „JOHN” Paweł John w Grotnikach
Napisz komentarz
Komentarze