poniedziałek, 30 września 2024 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szukają ludzi, narkotyków i ładunków wybuchowych. W szeregach kaliskiej policji służy 8 psów ZDJĘCIA

Mają węch, który jest aż 100 tysięcy razy czulszy od ludzkiego. Ocenia się, że pies potrafi rozróżnić aż 600 tysięcy zapachów. W kaliskiej komendzie policji jest łącznie 8 psów tropiących, którymi zajmuje się 4 przewodników. Można śmiało o nich powiedzieć, że to policjanci na czterech łapach, a więc dziś również świętują - 24 lipca przypada Święto Policji.
Szukają ludzi, narkotyków i ładunków wybuchowych. W szeregach kaliskiej policji służy 8 psów ZDJĘCIA

Brego i Baster to psy służbowe wykorzystywane na co dzień w Kaliszu do zadań specjalnych. Nieczęsto się o nich pisze i mówi, a to właśnie te zwierzęta odgrywają ważną rolę w wielu akcjach policji.

Jak mówi sierż. sztab. Patrycja Wojtas, pierwsza kobieta przewodnik psa służbowego w Kaliszu, najważniejsze jest zbudowanie więzi pomiędzy psem a jego przewodnikiem. Jednym z jej podopiecznych jest Brego – pies patrolowo-tropiący, który jako szczeniak został wybrany do tej roli, bo lubił gryźć wszystko wokół. - Mam go od jego pierwszych dni, moja więź z tym psem jest bardzo duża i czuję się przy nim bezpiecznie. Pies z kategorii patrolowo-tropiącej szkolony jest na psa agresywnego, on nie może pozwolić na to, żeby ktoś mnie zaatakował albo podszedł do mnie z dziwnymi zamiarami. Ten pies ma reagować, dlatego szczeka, warczy, broni mnie – mówi sierż. sztab. Patrycja Wojtas.

Drugi z jej podopiecznych to Logan, z którym w tym roku przewodniczka wygrała eliminacje do ogólnopolskich Kynologicznych Mistrzostw Policji. Konkurs składał się z kilku etapów, a wśród zadań znalazły się m.in. posłuszeństwo psa czy pokonywanie przez niego przeszkód, m.in. czołganie się w tunelu, przechodzenie przez kładkę czy przeskakiwanie przez ścianę. Psy miały również wyszukiwać zapachy narkotyków, a przewodnik brał udział w teście wiedzy ogólnej. W sumie w konkursie udział wzięło 23 przewodników wraz z psami z całej Wielkopolski.

Do policji psy przyjmowane są zwykle od pierwszego roku życia. Profesjonalne szkolenie odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W takim szkoleniu brał też udział pies Baster, który tresowany był pod kątem wyszukiwania materiałów wybuchowych. To on brał udział w akcjach, kiedy do kaliskiego ratusza wpływały informacje o bombach podłożonych rzekomo w budynkach Urzędu.

Opiekunem Bastera jest sierż. sztab. Patryk Baraszczuk, który o swoim psie mówi, że jest łagodny i bardzo zdyscyplinowany, jednak potrafi zaatakować na komendę.- Taki pies jest szkolony głównie na piłkę, następnie z tą piłką powiązywane są zapachy materiałów wybuchowych. Znalezienie takiego zapachu wiąże się z nagrodą w postaci tej piłki, to jest ogromna motywacja dla takiego psa. Jeśli pies znajdzie ładunek znaczy go w sposób pasywny, czyli siada, nie może tego drapać czy w żaden sposób dotykać – wyjaśnia sierż. sztab. Patryk Baraszczuk, przewodnik psa tropiącego.

Psy tropiące pracują głównie na tzw. dolnym wietrze, co oznacza pracę z nosem przy ziemi i podążanie tropem pozostawionym na podłożu. Dla odmiany psy terenowe przystosowane są do pracy górnym wiatrem, wietrząc np. zapach zwierzyny lub człowieka.

W kaliskiej komendzie służy łącznie 8 psów tropiących, którymi zajmuje się 4 przewodników. Jak mówią policjanci taki pies to skarb; człowiek nie byłby w stanie wykonać takiej pracy, jaką one wykonują na co dzień. To nie tylko skuteczne wsparcie podczas wykrywania narkotyków czy materiałów wybuchowych, ale też po prostu dobry przyjaciel.

Karolina Bazan, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama