Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pożegnaliśmy ich w ciągu minionych 12 miesięcy

Dziś odwiedzamy nie tylko groby bliskich, ale też wspominamy znanych i zasłużonych dla miasta kaliszan, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku. Społecznicy, nauczyciele, lekarze. Chociaż nie ma ich już wśród nas, pamięć o nich nadal jest żywa.
Pożegnaliśmy ich w ciągu minionych 12 miesięcy

Prof. zw. Andrzej Niekrasz urodził się 25 października 1934 r. w Krakowie. Dyplom z odznaczeniem na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w 1959 r. W 1990 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Dzielił swoje życie między twórczość i pedagogikę, zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie stał się autorytetem, wybitną osobowością. Jako pedagog wspólnie z nieżyjącym już prof. Edwardem Polanowskim kładł w Kaliszu podwaliny szkolnictwa wyższego. Wiele zawdzięcza mu też Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie, w której stworzył i przez wiele prowadził Zakład Wychowania Plastycznego. Podobny zakład kształcący twórców i wychowawców sztuk plastycznych stworzył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z filią w Kaliszu. Z czasem ten zakład stał się częścią Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Przez wiele lat – aż do emerytury – prof. Niekrasz kierował jego pracami. 

Uprawiał rysunek, grafikę warsztatową i malarstwo. Brał udział w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i 130 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i w wielu kolekcjach zagranicznych, promując dorobek lokalnego środowiska twórców oraz najstarsze z polskich miast. Zainspirował powstanie konkursu Twórczość Plastyczna Inspirowana Muzyką Dawną, towarzyszącego Festiwalowi „Schola Cantorum” i był wieloletnim członkiem jego kapituły. Zasiadał również w jury wielu innych konkursów umożliwiających twórczą konfrontację i promocję dorobku plastycznego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Profesor Andrzej Niekrasz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zmarł 26 grudnia 2013. Miał 79 lat.

Barbara Bobowska, radna Rady Miejskiej Kalisza trzeciej kadencji, wieloletnia przewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności” w Kaliszu. Barbara Bobowska zasiadała w Radzie Miejskiej w latach 1998-2002. Była członkinią Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej i Turystyki, Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Komisji Organizacyjno-Prawnej i Mandatowej. Barbara Bobowska zmarła 7 stycznia.

Wincenty Tomalak, wieloletni pracownik kaliskiego Urzędu Miejskiego, wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Kalisza. W  latach 1954-1969 był zastępcą kierownika Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.  Przez wiele lat był aktywnym i zaangażowanym działaczem społecznym. Jako były więzień obozów koncentracyjnych działał w organizacjach kombatanckich: w Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów  Wojennych RP, Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Jako inżynier budowlaniec działał także w organizacjach branżowych, jak Naczelna Organizacja Techniczna. Za swoją działalność został uhonorowany przez samorząd Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, wyróżniony tytułem Zasłużony dla Województwa Kaliskiego oraz Poznańskiego.   Odznaczony Orderem  Odrodzenia Polski.  Wincenty Tomalak zmarł w wieku 95 lat.

Małgorzata Wągrocka, zastępczyni naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Kaliszu. Osoba życzliwa, pogodna, zaangażowana w sprawy Miasta i Urzędu. Małgorzata Wągrocka pracowała w Urzędzie Miejskim od 1992 roku. Kolejno w wydziałach: Planowania Przestrzennego, Gospodarki Terenami i Geodezji, Wydziale Budownictwa i Gospodarki Gruntami, Wydziale Obsługi Urzędu, a ostatnio w Wydziale Administracyjno-Gospodarczym. Od 2004 roku była zastępczynią  naczelnika w tym wydziale.

Zbigniew Kledecki. Był twórcą kaliskiej kardiologii, cenionym i szanowanym specjalistą, mentorem kilku pokoleń lekarzy, którzy kształcili się pod jego okiem.  Od 1973 do 1978  roku kierował Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych w Kaliszu. Był też radnym: początkowo Miejskiej, a później Wojewódzkiej Rady Narodowej. W latach 1976–1985 był posłem  na Sejm PRL VII i VIII kadencji. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem lekarskim Gloria Medicinae. Po przejściu na emeryturę w 1989 r. przez dziesięć kolejnych lat pracował w Wojewódzkiej Poradni Kardiologicznej w Kaliszu. Przez szereg lat kierował Kaliskim Towarzystwem Lekarskim. Napisał kilkadziesiąt prac, głównie o tematyce kardiologicznej. W 1981 roku samorząd Kalisza  wyróżnił dr. Kledeckiego Honorową Odznaką Miasta Kalisza, Z okazji 90-lecia urodzin, w uznaniu efektów wieloletniej pracy zawodowej i działalności społecznej Prezydent Miasta nadał mu tytuł „Honorowego Przyjaciela Kalisza”. 

Józef Kidoń,  były wiceprezydent Kalisza i radny I kadencji.  Józef Kidoń sprawował funkcję wiceprezydenta  Kalisza w latach 1981-1990. Od 1990 do 1994 roku zasiadał w Radzie Miejskiej Kalisza, będąc członkiem Komisji Budżetu, Finansów i Planowania oraz Doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej. Zmarł w wieku 73 lat.

Agata Szymańska, nauczycielka matematyki w V Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu. Pasjonatka matematyki, szanowana i lubiana przez społeczność szkolną. Zmarła nagle we wrześniu br. w wieku 47 lat.

Zygmunt Kubisiak, znany kaliski laryngolog i otolaryngolog dziecięcy. Zygmunt Kubisiak był asnykowcem, maturzystą z 1951 roku. Po liceum ukończył poznańską Akademię Medyczną. Swoje życie zawodowe związał z rodzinnym Kaliszem, gdzie pracował jako laryngolog i specjalista otolaryngologii dziecięcej. Za swój największy sukces uważał organizację ochrony zdrowia w mieście. Zmarł w wieku 83 lat.

St. bryg. Zygmunt Leszczyński, były komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Urodził się 7 kwietnia 1939r. w miejscowości Popielina w powiecie wieluńskim. Swoją pożarniczą drogę rozpoczął w Oficerskim Technikum Pożarniczym, które ukończył w 1957 r. W tym samym roku skierowany do Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, po ukończeniu której pracował jako strażak w Chodzieży i – przez długie lata – w Kaliszu. Był Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnych, a od 1992 r. Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Od 1994 roku był na emeryturze, działał też w Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa R.P. Za swoją służbę otrzymał wiele odznaczeń m.in.: Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. 

Płk Hieronim Jokś, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kaliszu. Urodził się 10.08.1928 r. w Gradowicach koło Gniezna. Jako dziecko wywieziony został przez okupanta na przymusowe roboty. Po wojnie walczył z bandami na Ziemiach Zachodnich. Służbę w Wojsku Polskim pełnił w latach 1949–1975. W 1952 roku ukończył Oficerską Szkołę Piechoty we Wrocławiu i przez wiele lat służył w służbach kwatermistrzowskich w różnych jednostkach. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, kombatanckich, resortowych i związkowych m.in.: Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Pro Memoria”, Złoty, Srebrny i Brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju, a w 2003 roku wyróżniony został odznaką honorową „Za Zasługi dla ZBŻZiOR WP”.

Opr. Mirosława Zybura, fot. archiwum BIM, V LO, PSP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/