Prof. zw. Andrzej Niekrasz urodził się 25 października 1934 r. w Krakowie. Dyplom z odznaczeniem na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w 1959 r. W 1990 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Dzielił swoje życie między twórczość i pedagogikę, zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie stał się autorytetem, wybitną osobowością. Jako pedagog wspólnie z nieżyjącym już prof. Edwardem Polanowskim kładł w Kaliszu podwaliny szkolnictwa wyższego. Wiele zawdzięcza mu też Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie, w której stworzył i przez wiele prowadził Zakład Wychowania Plastycznego. Podobny zakład kształcący twórców i wychowawców sztuk plastycznych stworzył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z filią w Kaliszu. Z czasem ten zakład stał się częścią Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Przez wiele lat – aż do emerytury – prof. Niekrasz kierował jego pracami.
Uprawiał rysunek, grafikę warsztatową i malarstwo. Brał udział w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i 130 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i w wielu kolekcjach zagranicznych, promując dorobek lokalnego środowiska twórców oraz najstarsze z polskich miast. Zainspirował powstanie konkursu Twórczość Plastyczna Inspirowana Muzyką Dawną, towarzyszącego Festiwalowi „Schola Cantorum” i był wieloletnim członkiem jego kapituły. Zasiadał również w jury wielu innych konkursów umożliwiających twórczą konfrontację i promocję dorobku plastycznego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Profesor Andrzej Niekrasz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zmarł 26 grudnia 2013. Miał 79 lat.
Barbara Bobowska, radna Rady Miejskiej Kalisza trzeciej kadencji, wieloletnia przewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności” w Kaliszu. Barbara Bobowska zasiadała w Radzie Miejskiej w latach 1998-2002. Była członkinią Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej i Turystyki, Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Komisji Organizacyjno-Prawnej i Mandatowej. Barbara Bobowska zmarła 7 stycznia.
Wincenty Tomalak, wieloletni pracownik kaliskiego Urzędu Miejskiego, wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Kalisza. W latach 1954-1969 był zastępcą kierownika Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury. Przez wiele lat był aktywnym i zaangażowanym działaczem społecznym. Jako były więzień obozów koncentracyjnych działał w organizacjach kombatanckich: w Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Jako inżynier budowlaniec działał także w organizacjach branżowych, jak Naczelna Organizacja Techniczna. Za swoją działalność został uhonorowany przez samorząd Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, wyróżniony tytułem Zasłużony dla Województwa Kaliskiego oraz Poznańskiego. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Wincenty Tomalak zmarł w wieku 95 lat.
Małgorzata Wągrocka, zastępczyni naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Kaliszu. Osoba życzliwa, pogodna, zaangażowana w sprawy Miasta i Urzędu. Małgorzata Wągrocka pracowała w Urzędzie Miejskim od 1992 roku. Kolejno w wydziałach: Planowania Przestrzennego, Gospodarki Terenami i Geodezji, Wydziale Budownictwa i Gospodarki Gruntami, Wydziale Obsługi Urzędu, a ostatnio w Wydziale Administracyjno-Gospodarczym. Od 2004 roku była zastępczynią naczelnika w tym wydziale.
Zbigniew Kledecki. Był twórcą kaliskiej kardiologii, cenionym i szanowanym specjalistą, mentorem kilku pokoleń lekarzy, którzy kształcili się pod jego okiem. Od 1973 do 1978 roku kierował Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych w Kaliszu. Był też radnym: początkowo Miejskiej, a później Wojewódzkiej Rady Narodowej. W latach 1976–1985 był posłem na Sejm PRL VII i VIII kadencji. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem lekarskim Gloria Medicinae. Po przejściu na emeryturę w 1989 r. przez dziesięć kolejnych lat pracował w Wojewódzkiej Poradni Kardiologicznej w Kaliszu. Przez szereg lat kierował Kaliskim Towarzystwem Lekarskim. Napisał kilkadziesiąt prac, głównie o tematyce kardiologicznej. W 1981 roku samorząd Kalisza wyróżnił dr. Kledeckiego Honorową Odznaką Miasta Kalisza, Z okazji 90-lecia urodzin, w uznaniu efektów wieloletniej pracy zawodowej i działalności społecznej Prezydent Miasta nadał mu tytuł „Honorowego Przyjaciela Kalisza”.
Józef Kidoń, były wiceprezydent Kalisza i radny I kadencji. Józef Kidoń sprawował funkcję wiceprezydenta Kalisza w latach 1981-1990. Od 1990 do 1994 roku zasiadał w Radzie Miejskiej Kalisza, będąc członkiem Komisji Budżetu, Finansów i Planowania oraz Doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej. Zmarł w wieku 73 lat.
Agata Szymańska, nauczycielka matematyki w V Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu. Pasjonatka matematyki, szanowana i lubiana przez społeczność szkolną. Zmarła nagle we wrześniu br. w wieku 47 lat.
Zygmunt Kubisiak, znany kaliski laryngolog i otolaryngolog dziecięcy. Zygmunt Kubisiak był asnykowcem, maturzystą z 1951 roku. Po liceum ukończył poznańską Akademię Medyczną. Swoje życie zawodowe związał z rodzinnym Kaliszem, gdzie pracował jako laryngolog i specjalista otolaryngologii dziecięcej. Za swój największy sukces uważał organizację ochrony zdrowia w mieście. Zmarł w wieku 83 lat.
St. bryg. Zygmunt Leszczyński, były komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
Urodził się 7 kwietnia 1939r. w miejscowości Popielina w powiecie wieluńskim. Swoją pożarniczą drogę rozpoczął w Oficerskim Technikum Pożarniczym, które ukończył w 1957 r. W tym samym roku skierowany do Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, po ukończeniu której pracował jako strażak w Chodzieży i – przez długie lata – w Kaliszu. Był Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnych, a od 1992 r. Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Od 1994 roku był na emeryturze, działał też w Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa R.P. Za swoją służbę otrzymał wiele odznaczeń m.in.: Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi.
Płk Hieronim Jokś, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kaliszu. Urodził się 10.08.1928 r. w Gradowicach koło Gniezna. Jako dziecko wywieziony został przez okupanta na przymusowe roboty. Po wojnie walczył z bandami na Ziemiach Zachodnich. Służbę w Wojsku Polskim pełnił w latach 1949–1975. W 1952 roku ukończył Oficerską Szkołę Piechoty we Wrocławiu i przez wiele lat służył w służbach kwatermistrzowskich w różnych jednostkach. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, kombatanckich, resortowych i związkowych m.in.: Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Pro Memoria”, Złoty, Srebrny i Brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju, a w 2003 roku wyróżniony został odznaką honorową „Za Zasługi dla ZBŻZiOR WP”.
Opr. Mirosława Zybura, fot. archiwum BIM, V LO, PSP
Napisz komentarz
Komentarze