Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W lasach trwa wielki spektakl godowy - rykowisko WIDEO

Okazałego jelenia i to w samym środku dnia zarejestrowała przy kąpielisku fotopułapka w Nadleśnictwie Taczanów w powiecie pleszewskim. To rzadkość, bowiem te zwierzęta widywane są głównie w godzinach nocnych. W lasach trwa jednak rykowisko, czyli okres godowy jeleni. W tym czasie są one wyjątkowo aktywne.
W lasach trwa wielki spektakl godowy - rykowisko WIDEO

Od połowy września, kiedy dzień staje się krótszy, a noc jest bardzo zimna, lecz pogodna i bezwietrzna, rozpoczyna się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Spektakl ten trwa mniej więcej do połowy października. - Rykowisko to bardzo szczególna pora dla jeleni i całego lasu. Od wieczora, przez całą noc, aż do rana można usłyszeć ryczące byki rywalizujące o względy łań. Kiedy zwycięzca przejmie stado może wówczas przekazać swoje geny – mówi Bartosz Wójkiewicz, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Taczanów.

Bartosz Wójkiewicz, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Taczanów

W czasie rykowiska ryk samca słychać nawet z odległości kilku kilometrów. Byki oceniają rywali właśnie po głosie, a ich cechą charakterystyczną jest także intensywny zapach jaki roztaczają. Spore znaczenie ma też wygląd. Z dużą dokładnością mierzą nawzajem swoje możliwości, dlatego rzadko dochodzi do walki, jednak kiedy to następuje jest ona bardzo zacięta. Byki zderzają się i przepychają porożem, a czasem dochodzi do zranień. Łanie wtedy trzymają się w stadkach. Samiec dąży do zagarnięcia ich wszystkich dla siebie, ale upilnowanie rujnych łań jest bardzo trudnym zadaniem.

Samice jelenia nie są wierne i chętnie kojarzą się z innymi samcami, czekają tylko na moment nieuwagi dominanta. Nawet najsilniejszy byk nie może czuć się bezpieczny, musi nieustannie czuwać. Dlatego też samce w czasie rykowiska są tak zajęte, że prawie w ogóle nie żerują. W okresie godowym tracą około 25 procent masy ciała. Spotkanie z pobudzonym hormonalnie bykiem może być niebezpieczne. Słysząc podejrzane szelesty, zwierzę nie ucieka od razu, jak zrobiłoby to w normalnej sytuacji, tylko sprawdza, czy nie jest to odgłos zbliżającego się rywala. Rozsadzającą go energię wyładowuje, uderzając porożem w krzewy i znajdujące się w pobliżu przedmioty.

 
cd #LasBliżejNas#.....

Kolejny "byczek" spotkany w dzień.... #bliskieSpotkanie#

Opublikowany przez Nadleśnictwo Taczanów Środa, 18 września 2019

Kiedy okres rykowiska dobiegnie końca byki zaszywają się w swoje ostoje. To czas, aby dojść do siebie po wyczerpujących godach. Następni samce łączą się ponownie w męskie chmary i trwa to do kolejnego rykowiska. Po około 34 tygodniach od rykowiska na świat przychodzi nowe pokolenie jeleni.

Czas rykowiska śmiało możemy określić słowem misterium. Jeśli wybieracie się do lasu, by posłuchać nawoływania jeleni najlepszym na to czasem będzie moment wschodzącego słońca.

Karolina Bazan, Źródło: Lasy Państwowe, fot. pixabay.com, wideo: Nadleśnictwo Taczanów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama