poniedziałek, 30 września 2024 19:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliska Pasieka Miejska – wybierzmy zdrowie i ekologię w Budżecie Obywatelskim

„Kaliska Pasieka Miejska – przygotowanie i realizacja pasieki w celach edukacyjno-ekologicznych przy al. Walecznych” – tak brzmi tytuł projektu zgłoszonego przez Stowarzyszenie Samorządny Kalisz i Pasiekę Nowaccy, poddanego pod głosowanie kaliszan w ramach Budżetu Obywatelskiego Kalisza 2020.
Kaliska Pasieka Miejska – wybierzmy zdrowie i ekologię w Budżecie Obywatelskim

Miód - naturalny produkt znany od tysiącleci wraca do łask i jest coraz częściej stosowany w codziennej diecie przez wielu z nas. Miód to nie tylko słodki płyn. Posiada on wiele prozdrowotnych właściwości: odżywia ciało i mózg, wzmacnia serce, koi nerwy i nie jest tak tuczący jak cukier rafinowany. Znany jest też z właściwości antybakteryjnych, leczniczych i kosmetycznych. Chcemy być zdrowi? Jedzmy miód!

Jednak jego dostępność od lat jest utrudniona. Konsumenci nie ufają produktom, które można znaleźć na sklepowych półkach. Zasoby naturalne kurczą się, bo ekspansja rolnictwa przemysłowego ogranicza kwiatostan roślin, z których pszczoły mogą produkować miód. Wszyscy z dzieciństwa pamiętamy kwietne łąki, łany zbóż usiane makami czy chabrami. Dziś takie widoki na wsi to rzadkość. Powstają monokultury zielnych połaci, rozciągające się setkami hektarów.

Paradoksalnie w obecnych czasach pszczoły bezcenny pyłek kwiatowy znajdują częściej w mieście niż na terenach wiejskich. Kalisz słynie z zieleni. Mamy tysiące miododajnych drzew, kaliszanie każdy skrawek ziemi poświęcają na uprawy kwietnych rabatek, a na każdym balkonie czy tarasie kwitną kwiaty. To warunki idealne do pracy pszczół. To idealne warunki na miejską pasiekę, która będzie dostarczać kaliszanom zdrowy, prawdziwy miód.

Stowarzyszenie Samorządny Kalisz i Pasieka Nowaccy w ramach BO 2020 proponuje kaliszanom pionierski program Kaliska Pasieka Miejska. Chcemy promować ekologię, zdrowe odżywianie, polską kulturę. A wspólnym mianownikiem do powyższych wartości jest pszczelarstwo.

W ramach projektu Kaliskiej Pasieki Miejskiej proponujemy, by w Kaliszu, konkretnie na terenie między ul. Łódzką, a rzeką Prosną powstał przyrodniczy teren z łąką kwietną, alejkami wysadzanymi pergolami obrośniętymi roślinami miododajnymi, małą architekturą, a w jego centrum stanie pasieka z ulami pełnymi pszczół.  Tuż obok stanie domek bartnika - pracownia, gdzie będzie można przyjrzeć się pracy pszczół i ich ludzkiego opiekuna. Obiekt będzie centrum edukacyjnym, przychodzić tam będą wycieczki szkolne, wszyscy mieszkańcy, by dowiedzieć się o wielkiej roli pszczół w naszym ekosystemie.            I oczywiście skosztować dzieła ich pracy. Miód z Kaliskiej Pasieki Miejskiej pakowany w zdobione szkatułki może być sprzedawany lub darowany jako prezent – gadżet miejski turystom i zaproszonym gościom. Jeśli sezon będzie urodzajny, to miód trafi do kaliskich przedszkoli i szkół, by zastąpić nim cukier rafinowany.

Kaliskiej Pasiece Miejskiej trzeba nadać należyty rozgłos i promocję, dlatego też informacje o niej pojawią się w mediach lokalnych i regionalnych. Powstaną materiały filmowe promujące pszczelarstwo i Kalisz jako „słodkie miasto” przyjazne naturze.

Koszt całego projektu wynosi 220 tys. zł i jest on poddany pod głosowanie jako projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego 2020. Znajdziecie go pod tym linkiem:

https://bo.kalisz.pl/budzet-obywatelski-edycja-2020/projekty

Tam też oddajcie na niego głos. Kaliska Pasieka Miejska to projekt nr 15.

Czy miód produkowany w mieście jest bezpieczny i zdrowy?

W zupełności! Z badań naukowców wynika, że miód produkowany z rozległych i dzikich łąk Podkarpacia nie różni się prawie niczym od tego produkowanego na terenach zurbanizowanych. Dlaczego? Pszczoły dbają o zdrowie swojej pszczelej rodziny, a przy tym o zdrowie ludzi. Żadna pszczoła nie przyniosłaby do ula substancji, która mogłaby jej zaszkodzić, a pośrednio zaszkodzić ludziom. Pasieki miejskie sprawdzają się doskonale w miastach zachodniej Europy, ale również w Polsce. Przede wszystkich w dużych metropoliach, ale my kaliszanie chcemy pokazać, że potrafimy wykorzystać potencjał drzemiący w rozległych terenach zielonych i produkować najcenniejszy płyn stworzony przez naturę na własne potrzeby.

źródło: Stowarzyszenie Samorządny Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: elaTreść komentarza: grodziński na dyrektora szpitala , da radę relaksując grą na gitarze wielogodzinne oczekiwanie pacjentów na sor i przymusowe podróże dzieci do ostrowa i konina ze szpitala na peryferiach,` kołaciński na zawiadowcę stacji kolei dużych prędkościData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:54Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!Autor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Oooo! Dobrzyca? To przecież ponad 30 kilometrów od Kalisza! Zesłanie? Myślę, że ktoś w PO zauważył wreszcie "sukcesy" pana Dariusza podczas układania list wyborczych do Rady Miasta i brak zdolności koalicyjnych!Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:43Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!Autor komentarza: IgnacTreść komentarza: No no,no. Szwagier dra i była POSŁANKA towarzystwo że ho ho. No ale zrobią z niego kustosza będzie straszył w obiekcje muzealnym. A tyle piszą o wałach PiSu.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:42Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!Autor komentarza: bzduryTreść komentarza: To ciekawe jak to się dzieje, ten sam sondaż jednych wyborców zniechęca (tych od radnego Darwich) i innych nie zniechęca, a wręcz mobilizuje (tych od prezydenta Kinastowskiego). Ktoś tu ma problemy z logicznie konsekwentnym myśleniem. Jeden sondaż a działa w dwóch kierunkach?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:37Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama