Głównym elementem wyróżniającym powiat kaliski na tle II Rzeczpospolitej jest wielkie dzieło odbudowy Kalisza po zniszczeniach I wojny światowej. W ciągu dwudziestu lat w miejscu dawnych zabudowań wzniesiono ponad 150 nowych budynków, wśród nich ratusz i teatr. Oprócz działań związanych z odbudową, w Kaliszu i regionie zbudowano wiele budynków szkolnych, rozbudowywały się i powstawały nowe zakłady przemysłowe, wzniesione zostały liczne obiekty sportowe, a znaczące inwestycje infrastrukturalne znacząco wpłynęły na komfort życia ówczesnych ludzi.
W sobotę 19 października o godz. 17:00 na Głównym Rynku w Kaliszu odbędzie się otwarcie wystawy, a w niedzielę 20 października o 15:00 przy wystawie rozpocznie się spacer po kaliskim śródmieściu, podczas którego podziwiać będzie można dzieło odbudowy miasta. Na planszach wystawowych prezentowane będą teksty przybliżające temat architektury i procesów modernizacyjnych dwudziestolecia międzywojennego w powiecie kaliskim, wzbogacone o materiał ikonograficzny oraz reprodukcje fragmentów projektów architektonicznych. Podczas otwarcia wystawy i spaceru rozdawana będzie broszura z tekstami i ilustracjami szczegółowo przedstawiającymi międzywojenne dziedzictwo architektoniczne Kalisza i regionu. Wystawa potrwa do 12 listopada br.
Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w ramach programu Infrastruktura Niepodległości. Partnerami wydarzenia są Miasto Kalisz i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Koordynatorem regionalnym przedsięwzięcia jest Mateusz Rabiega.
Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza.
W dniach 18-19 października towarzyszyć będzie konferencji międzynarodowej nt. „Kontakty artystyczne między blokami politycznymi po drugiej wojnie światowej w Europie Środkowej: sztuki wizualne, władza, propaganda kulturowa”, organizowanej przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Źródło: kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze