W Parku Miejskim od lat stoi pomnik Flory. Od kilku jest to kopia, a oryginał możemy oglądać na ratuszowym patio. Teraz postać rzymskiej bogini przyozdobi ścianę budynku przy ul. Majkowskiej, u zbiegu z al. Wojska Polskiego. Malowidło jest już prawie gotowe, a jego autorem jest urodzony w Kaliszu artysta Michał Mąka.
Dlaczego Flora? Malowidło jest częścią projektu „Cyfrowy Antyk”, który ma łączyć charakterystyczny dla miasta element zakorzeniony w starożytności, ale z nutą współczesności identyfikującą autora, a tą jest cyfrowy błąd jako niedoskonałość i przemijalność.
Zaledwie kilka miesięcy temu bardziej kolorowy mural powstał na ul. Górnośląskiej, u styku z Cmentarną. Wspólne dzieło Tani Prill i Wojciecha Brewki to symbol przyjaźni Kalisza i niemieckiego Hamm, ale też nawiązanie do muzycznych tradycji miast – przedstawia jazzowy kwartet w trakcie koncertu, a na pierwszym planie można zobaczyć oczywiście pianistę. Odsłonięcie muralu było jednym z elementów tegorocznego Święta Miasta. Oba obrazy to pomysł Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień.
A dokładnie przed rokiem – tuż przed setną rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, którego konsekwencją było odzyskanie niepodległości – odsłonięto w Kaliszu mural upamiętniający te ważne w historii naszego kraju wydarzenia. Projekt wyłoniono w konkursie, a jego autorem jest młody artysta z Wrocławia, którego podobne prace można oglądać w całej Polsce oraz w Niemczech. Rocznicowy mural, który ozdobił ścianę Młodzieżowego Domu Kultury przedstawia wielkopolskich powstańców pod drzewem, którego korona przybrała biało-czerwone barwy.
Swoje miejsce w ściennym malowidle mają też Żołnierze Wyklęci. Mural im poświęcony powstał w 2013 roku na ścianie Hufca ZHP przy ul. Legionów, a jego inicjatorem było Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci. Graffiti przedstawia ryngraf i symbol 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której jest poświęcone oraz słynną "Inkę", czyli Danutę Siedzikównę i Matkę Boską Ostrobramską na tle orła.
I na tym koniec współczesności. Chociaż przechadzając się ulicami miasta, można natrafić na „murale” z przeszłości - chociażby w śródmieściu coś na kształt popularnych murali 3D pokazujących życie miasta. Przed laty ścianę kamienicy przy Złotym Rogu zdobiło malowidło, które było imitacją budynku mieszkalnego z jego lokatorami i ich życiem. I chociaż rysunek stracił barwy, a postacie wyblakły to nadal możemy podglądać mieszkańców namalowanej kamienicy.
I jeszcze to. Może to nie mural, lecz sgraffito, jednak na murze i autorstwa wyjątkowej postaci związanej z naszym miastem, więc też znajdzie się w naszym zestawieniu. Plan miasta z jego zabytkami oraz postacie w strojach regionalnych i napis "Kalisz – miasto ze wszystkich w Polsce najstarsze" od stycznia 1974 roku witają wszystkich wjeżdżających do grodu nad Prosną ulicą Warszawską. Projekt dekoracji powstał w pracowni Władysława Kościelniaka, tak samo jak panorama miasta, którą wyryto na ścianie w bramie jednej z kamienic w al. Wolności.
AW, zdjęcia autor, Karolina Bazan
Napisz komentarz
Komentarze