Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwszemu burmistrzowi. Władze Pleszewa odnowiły grób Stefana Karczewskiego

Płyta mogiły, w której został pochowany pierwszy burmistrz Pleszewa, został naprawiona. Przez lata grób Stefana Karczewskiego niszczał, dlatego władze miasta podjęły decyzję, by wymienić płytę. Prace właśnie zakończono, tak by w Święto Zmarłych mieszkańcy Pleszewa mogli zapalić znicze u pierwszego burmistrza w odrodzonej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Stefan Karczewski był kupcem, prowadził sklep z tzw. bławatami na pleszewskim Rynku. Został mianowany burmistrzem Pleszewa przez Radę Ludową w styczniu 1919 r. Funkcję tę pełnił do listopada 1920 r, kiedy to burmistrzem został Jan Kolipiński. Sam Karczewski został następnie radnym miejskim. Był także sędzią pokoju przy sądzie powiatowym. Zmarł w wieku 53 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej. Po latach we wspólnym grobie spoczęła także jego żona Zofia.

Państwo Karczewscy mieli czworo dzieci. Wszystkie umarły bezpotomnie. Przez lata nagrobek niszczał. Władze Miasta i Gminy Pleszew podjęły decyzję o jego wymianie, a zajęło się tym Muzeum Regionalne. Został postawiony nowy nagrobek z granitu. Koszt to ok. 6, 5 tys. zł. Z boku nagrobka została umieszczona tablica upamiętniająca dzieci Karczewskich, których prochy spoczywają w różnych częściach Polski.

Życiorys pierwszego burmistrza Pleszewa można znaleźć w książce autorstwa Arkadiusza Ptaka – obecnego Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew pt. „Samorząd miejski Pleszewa w okresie międzywojennym (1919-1939)”. Link: https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/14629/1/Samorzad_Miejski.pdf

AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama