Prace ruszyły w 2018 roku. Poprzedziły je badania stanu technicznego całego obiektu. W najgorszym stanie była charakterystyczna drewniana konstrukcja. - Najpierw wykonana została niezbędna dokumentacja, w tym ekspertyza mykologiczna, która pozwala określić wilgotności tynków, muru i drewna w obiektu. Dokumentacja potwierdziła bardzo zły stan techniczny drewnianej konstrukcji, w tym również obecność owadów – szkodników drewna – tłumaczy Elżbieta Wolniewicz-Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
Tego roku parafia wystąpiła do Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego o udzielenie dotacji na zadanie pn. „Remont drewnianej konstrukcji oraz muru elewacji wschodniej i północnej Kościoła pw. NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim. Rada Miejska przyjęła uchwałę o udzieleniu dotacji w wysokości 70 tysięcy złotych.
W 2019 r. parafia również wystąpiła o dotację na kontynuację prac przy elewacjach wschodniej i północnej kościoła. W tym roku Rada Miejska udzieliła dotacji w wysokości 95 tysięcy złotych. Środki finansowe w bieżącym roku zostały zwiększone o 25 tysięcy złotych w stosunku do roku poprzedniego ze względu na większe zniszczenie elementów drewnianych elewacji północnej i wschodniej kościoła. - Mały Kościółek to najstarsza, zachowana w całości budowla w mieście. To jedno z tych miejsc, które przychodzą do głowy ostrowianom, gdy zapytać ich o najbardziej charakterystyczne miejsca miasta. To piękna, subtelna wizytówka Ostrowa. Wizytówka, która jest jego częścią od 1778 roku, a która wymagała dokładnej renowacji, by cieszyć nasze oczy przez wiele następnych lat – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze