Budynek, w którym mieści się obecnie siedziba Liceum Sztuk Plastycznych, został oddany do użytku w jubileuszowym roku 15-lecia szkoły. Przy okazji obchodzono również 120. urodziny jej patrona – Tadeusza Kulisiewicza. - Dziś mija 120 lat od narodzin artysty, który od 5 lat patronuje Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. Tym bardziej cieszy fakt, że w roku poświęconym Tadeuszowi Kulisiewiczowi szkoła zyskała nową siedzibę, a jej uczniowie wymarzone warunki do pracy i nauki – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Nowy budynek Liceum Plastycznego to 5 kondygnacji, 9 pracowni, 1300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Tam w 5 klasach uczy się obecnie 130 uczniów, przyszłych artystów. - To dla nas wspaniały dzień, cieszymy się z tego – zarówno rodzice, uczniowie i oczywiście nauczyciele. Budynek przepiękny, nowoczesny, wyposażony naprawdę we wszystko, co nam się marzyło. Czekamy jeszcze na piec, ale ten piec dojedzie wkrótce, ta, że będziemy mieli też piec ceramiczny. Teraz jesteśmy wreszcie na swoim – powiedział Janusz Matuszewski, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.
W ramach kapitalnego remontu budynek zyskał nową elewację i dach, posadzki, instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, urządzenia sanitarne, okna oraz drzwi. Zamontowano też windę wewnętrzną. Koszt robót wyniósł ponad 2 600 000 zł. Dodatkowo ponad 95 000 zł kosztowało wyposażenie, m.in. meble i system centralnego otwierania jednym kluczem.
Izabela Symanowicz, nauczycielka rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym z wielkim entuzjazmem opowiada o nowych pracowniach. - Czekaliśmy na to bardzo długo, żeby takie miejsce jak to i wszystkie inne pracownie były do dyspozycji Liceum Sztuk Plastycznych. Przestrzeń to jest coś, co plastycy potrzebują, formaty też nie są małe, grupy są 15-, 16 osobowe, każdy się rozkłada ze sztalugą, z brystolem i wtedy ta przestrzeń jest absolutnie niezbędna – powiedziała Izabela Symanowicz, nauczyciel rysunku i malarstwa. - Mamy w tej chwili już dwie pracownie i to jest absolutny luksus w Kaliszu. Generalnie ta przeprowadzka spowodowała, że wszystkie pracownie artystyczne mieszczą się w jednym budynku i takiego komfortu pracy przez te 15 lat niestety nie mieliśmy, a teraz wreszcie mamy – dodała.
Ewa Ratajczyk, która pracuje z uczniami na zajęciach rysunku, malarstwa i ceramiki cieszy się, że pracownie są tak profesjonalnie wyposażone. - Będziemy mieć niebawem kupiony piec do ceramiki, ja uczę ceramiki, więc nie ukrywam, że to na pewno bardzo duże udogodnienie w pracy. Będzie też pracownia komputerowa, pracownia rysunku, malarstwa, wszystkie pracownie są bardzo dobrze wyposażone i na pewno pomoże nam to w pracy w przyszłości. Uczniowie bardzo czekali na ten moment, przenosiliśmy się już wiele razy, za każdym razem mówiliśmy, że to już jest ostatni raz, więc mamy nadzieję, że tym razem to jest ten ostatni raz – powiedziała Ewa Ratajczyk.
Młodzież z liceum plastycznego kształci się w trzech specjalnościach: techniki rzeźbiarskie – specjalizacja ceramika artystyczna, techniki renowacji – specjalizacja elementy architektury oraz adaptacja przestrzeni - specjalizacja aranżacja wnętrz.
Nowe wnętrza to dla młodych ludzi całkiem nowa energia do nauki. Atmosfera jest po prostu domowa.
Przy okazji świętowania 15-lecia „Plastyka”, 120. urodzin Kulisiewicza oraz otwarcia nowej siedziby szkoły, odsłonięta została również tablica poświęcona Tadeuszowi Kulisiewiczowi, która zostanie umieszczona na elewacji budynku.
Teraz tylko czas na rozwijanie talentów i pasji.
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze