A wszystko zaczęło się od pani Urszuli Góral, w której głowie powstał pomysł powołania chóru UTW. Początkowo liczył 12 osób. Dziś to 23 panie, dla których wspólne śpiewanie to przede wszystkim oderwanie się od codziennych problemów. - Myślę, że jest to taki dobry sposób w naszym wieku na odstresowanie się, na spełnienie swoich marzeń i dążeń. Ćwiczymy barwę głosu i to jest bardzo ważne, bo na pewno pani jako młoda osoba zauważyła, że w starszym wieku panie mówią grubym głosem, a my nie, my śpiewamy i to jest bardzo ważne – mówi nam Urszula Góral, założycielka chóru UTW „Calisia”.
Od samego początku powołania chóru śpiewa w nim, sopranem, Maria Garbiec-Zybura. – Chór to dla mnie dobre towarzystwo, ćwiczenie głosu, pamięci… Uczenie się muzyki bardzo dobrze robi na szare komórki, co jest nie bez znaczenia. To znakomite dziewczyny i taka płynąca ze śpiewu radość życia – przyznaje seniorka.
Dyrygentem chóru jest emerytowana nauczycielka muzyki Elżbieta Miniecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu wydziału dyrygentury chóralnej. - Czy chórzystki są zdyscyplinowane? – pytamy. - Muszę przyznać, że bardzo, mimo tego, że czasem pokrzykuję na nie, to chcę z nich wydobyć to, co najlepsze. Poszerzam skalę głosu, ćwiczę dykcję. Mamy ambitny repertuar, staram się wprowadzać coraz trudniejszy. Zaczynałyśmy od utworów dwugłosowych. Ja wszystko rozpisuję, aranżuję, a od dwóch lat próbujemy trzygłosowe utwory – mówi nam Elżbieta Miniecka, dyrygent chóru UTW „Calisia”.
Co roku chórzystki poznają 10 nowych utworów – przez 10 lat działalności ich repertuar liczy zatem 100 pieśni i piosenek. To np. utwory Moniuszki czy autorskie aranżacje do tekstów związanych z Kaliszem. Seniorki koncertują zarówno w mieście: w Domu Pomocy Społecznej, podczas uroczystości Złotych Godów, w PWSZ, na dziedzińcu Zamku w Gołuchowie, jak i w Wielkopolsce np. podczas Festiwalu Twórczości Artystycznej UTW z Wielkopolski.
Chórzystki zachęcają seniorów do przyłączenia się do ich grupy, a w szczególności swój apel kierują do panów… - Prosimy Panów, bo jak próbują swoich sił, to potem szybko nam uciekają. Jest zapotrzebowanie na męskie głosy. Przyjmiemy do siebie nawet tych, którzy nie są członkami naszego UTW – mówi Urszula Góral.
Podczas uroczystości 10-lecia chóru, która odbyła się w czwartek 14 listopada w auli PWSZ, oprócz oczywiście głównych bohaterek, wystąpiła również sekcja kabaretowo – teatralna, a sekcja malarstwa artystycznego uwieczniła jubileusz na swoich obrazach. Dzieła seniorów można było podziwiać na wystawie w korytarzach PWSZ.
Relację telewizyjną z jubileuszu znajdziecie w piątkowym Magazynie Miejskim
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze