Reklama
poniedziałek, 20 stycznia 2025 22:58
Reklama
Reklama
Reklama

Założyli na siebie kombinezon starości. Warsztaty dla wolontariuszy opiekujących się osobami starszymi ZDJĘCIA

Jak to jest mieć 80 lat? Mogli przekonać się o tym uczestnicy warsztatów organizowanych w Kaliszu. Do ich dyspozycji był m.in. kombinezon starości, symulator choroby Parkinsona czy gogle symulujące zaćmę i jaskrę. Zajęcia zorganizowano dla wolontariuszy i członków organizacji działających na rzecz osób starszych.

Narzędzia, które zostały wykorzystane podczas warsztatów zorganizowanych w Kaliszu, były bardzo innowacyjne. Uczestnicy warsztatów mogli założyć na siebie tzw. kombinezon starości obciążający stawy, symulator choroby Parkinsona czy spojrzeć na świat poprzez gogle symulujące zaćmę czy jaskrę. Spotkania zorganizowano w ramach projektu „Integracja społeczna osób z niepełno sprawnościami – to możliwe!”

Odbiorcami prelekcji oraz ćwiczeń była młodzież, a także wolontariusze organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych. Warsztaty odbywały się w kaliskich liceach: III LO im. Mikołaja Kopernika i I LO im. Adama Asnyka oraz w ratuszu.

Według Ryszarda Michalskiego ze Stowarzyszenia Creo - jednego z prowadzących spotkanie, jako społeczeństwo powinniśmy podejmować jak najwięcej takich inicjatyw i podkreślać rolę osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. - Poza teorią mamy też wiele elementów praktycznych na warsztatach, takich jak kombinezon starości, jak symulator choroby Parkinsona, jak symulacje chorób oczu. To są takie elementy, które wzbogacają tę treść merytoryczną i pozwalają na wczucie się w rolę osób starszych, osób z niepełnosprawnościami – powiedział Ryszard Michalski.

To właśnie kombinezon ograniczający ruchy budził największe zainteresowanie uczestników. - Jest to skafander złożony z wielu elementów, które obciążają różne części naszego ciała, czyli powodują pewne ograniczenia w poruszaniu się, w zachowaniu równowagi, w ruchach precyzyjnych, po to, żeby jak najwięcej bodźców było zaburzonych i jak najlepiej odzwierciedlić, to jak na co dzień czują się osoby schorowane – dodał Ryszard Michalski.

Warsztaty, które zostały zorganizowane w Kaliszu były bezpłatne. Pieczę nad uczestnikami w Kaliszu sprawowała Agnieszka Pawełczyk z Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza. - Udało nam się pozyskać stowarzyszenie z Poznania, które przyjechało do nas na trzy warsztaty. Pierwsze dwa były zorganizowane dla młodzieży, która już działa wolontariacko albo się nad tą decyzją zastanawia – powiedziała Agnieszka Pawełczyk. – Młodzież mogła przekonać się na własnej skórze, jak to jest być osobą starszą z pewnymi niepełnosprawnościami.

Projekt „Integracja społeczna osób z niepełno sprawnościami – to możliwe!” współfinansowany był ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama