Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy i gdzie w Kaliszu powstaną stacje ładowania aut elektrycznych?

Są komercyjne, kiedy będą miejskie? W Kaliszu jak dotąd nie powstała bezpłatna, ogólnodostępna i szybka stacja ładowania samochodów elektrycznych. Sprawą zainteresował się Marcin Małecki, radny Koalicji Obywatelskiej. Kaliski samorząd w przyszłym roku planuje trzy stacje ładowania „elektryków”. Nie będą one jednak bezpłatne.
Kiedy i gdzie w Kaliszu powstaną stacje ładowania aut elektrycznych?

Jak zauważa radny, ogólnodostępne stacje są już w większości dużych miastach (Łódź planuje budowę następnych 200 szt.) Również w pobliskim Ostrowie Wlkp. na ul. Dworcowej funkcjonuje już bezpłatna, ogólnodostępna stacja dla samochodów elektrycznych. Czas ładownia na takich stacjach (50 KW) to tylko ok. 20 minut.

W Kaliszu funkcjonują tylko stacje komercyjne: Green Way w podziemnym parkingu Hotelu Hilton (płatna za ładowanie i dodatkowo za wjazd za parking ). Kolejne stacje komercyjne są przy salonie Nissana i BMW, dostępne tylko w godzinach pracy tych salonów samochodowych. Kolejna stacja jest k. salonu Volkswagena, punkt dostępny jest dla wszystkich użytkowników aut elektrycznych - jest ustalona stawka za kWh i tak jak na stacji benzynowej, każdy może podjechać i naładować swój samochód zieloną energią (powstaje z instalacji fotowoltaicznej). Istnieje również tzw. punkt ładowania w galerii Amber, ale czas ładowania w tym punkcie to ok. 8 godzin. Planowana jest kolejna stacja w pasażu Podmiejskim, będzie to jednak również stacja komercyjna. Ogólnodostępne, 24 godzinne i bezpłatne stacje ładowania samochodów elektrycznych stają się w Polsce powoli normą i tylko tym sposobem możemy namówić mieszkańców do stopniowego przechodzenia na tego typu auta, będące przecież idealnym rozwiązaniem miejskiego smogu pochodzącego ze spalin samochodowych – pisze w interpelacji do prezydenta Marcin Małecki, radny Koalicji Obywatelskiej.

Kaliski samorząd w nadchodzącym 2020 roku planuje na terenie Miasta umieszczenie 3 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. - Mają to być stacje płatne, ogólnodostępne i całodobowe, tzw. półszybkiego ładowania o mocy 2 x 22kW umożliwiające jednoczesne ładowanie dwóch pojazdów – przekazuje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

Ustalone wstępnie lokalizacje obejmować będą:

 - jedna stacja na terenie Centrum Przesiadkowego przy ul. Miast Partnerskich,

- jedna stacja na terenie Złotego Rogu,

- jedna stacja na terenie Os. Dobrzec na parkingu przylegającym do byłego basenu Delfin

Realizacją tego zadania zajmować się będzie Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu.

Według danych na koniec lipca 2019 r. w Polsce istniało:

971 punktów ładowania o normalnej mocy;

486 punktów ładowania o dużej mocy;

28 stacji tankowania gazu ziemnego (CNG);

oraz używanych było:

4009 pojazdów elektrycznych;

2321 pojazdów hybrydowych typu plug- in;

4900 pojazdów napędzanych gazem ziemnym CNG.

AG, fot. archiwum Urząd Miasta Kalisza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama