Jak zauważa radny, ogólnodostępne stacje są już w większości dużych miastach (Łódź planuje budowę następnych 200 szt.) Również w pobliskim Ostrowie Wlkp. na ul. Dworcowej funkcjonuje już bezpłatna, ogólnodostępna stacja dla samochodów elektrycznych. Czas ładownia na takich stacjach (50 KW) to tylko ok. 20 minut.
W Kaliszu funkcjonują tylko stacje komercyjne: Green Way w podziemnym parkingu Hotelu Hilton (płatna za ładowanie i dodatkowo za wjazd za parking ). Kolejne stacje komercyjne są przy salonie Nissana i BMW, dostępne tylko w godzinach pracy tych salonów samochodowych. Kolejna stacja jest k. salonu Volkswagena, punkt dostępny jest dla wszystkich użytkowników aut elektrycznych - jest ustalona stawka za kWh i tak jak na stacji benzynowej, każdy może podjechać i naładować swój samochód zieloną energią (powstaje z instalacji fotowoltaicznej). Istnieje również tzw. punkt ładowania w galerii Amber, ale czas ładowania w tym punkcie to ok. 8 godzin. Planowana jest kolejna stacja w pasażu Podmiejskim, będzie to jednak również stacja komercyjna. Ogólnodostępne, 24 godzinne i bezpłatne stacje ładowania samochodów elektrycznych stają się w Polsce powoli normą i tylko tym sposobem możemy namówić mieszkańców do stopniowego przechodzenia na tego typu auta, będące przecież idealnym rozwiązaniem miejskiego smogu pochodzącego ze spalin samochodowych – pisze w interpelacji do prezydenta Marcin Małecki, radny Koalicji Obywatelskiej.
Kaliski samorząd w nadchodzącym 2020 roku planuje na terenie Miasta umieszczenie 3 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. - Mają to być stacje płatne, ogólnodostępne i całodobowe, tzw. półszybkiego ładowania o mocy 2 x 22kW umożliwiające jednoczesne ładowanie dwóch pojazdów – przekazuje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
Ustalone wstępnie lokalizacje obejmować będą:
- jedna stacja na terenie Centrum Przesiadkowego przy ul. Miast Partnerskich,
- jedna stacja na terenie Złotego Rogu,
- jedna stacja na terenie Os. Dobrzec na parkingu przylegającym do byłego basenu Delfin
Realizacją tego zadania zajmować się będzie Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu.
Według danych na koniec lipca 2019 r. w Polsce istniało:
971 punktów ładowania o normalnej mocy;
486 punktów ładowania o dużej mocy;
28 stacji tankowania gazu ziemnego (CNG);
oraz używanych było:
4009 pojazdów elektrycznych;
2321 pojazdów hybrydowych typu plug- in;
4900 pojazdów napędzanych gazem ziemnym CNG.
AG, fot. archiwum Urząd Miasta Kalisza
Napisz komentarz
Komentarze