Jak głosi miejscowa tradycja Domek Gotycki, który znajduje się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, zawsze nazywano „Cukiernią” lub „Cukierenką”. Nazwa ta stała się tak powszechna, że wiele osób zadawało sobie pytanie, skąd owo określenie pochodzi. W świadomości opatowian budynek istnieje od czasów generała Zajączka. Pod koniec lat 30. XX wieku, po wybuchu wojny, w budynku działała wytwórnia cukierków. Przez wiele lat był zamieszkały, lecz nieremontowany niszczał do momentu, kiedy Urząd Gminy w Opatówku podjął decyzję o inwestycji ze wsparciem finansowym z WRPO.
Teraz w tym miejscu siedzibę ma Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów. To nowa piękna przestrzeń, idealne centrum dowodzenia dla bibliotekarzy, jest też kącik dla dzieci, kącik cichej pracy dla czytelnika, kącik, w którym można napić się kawy. Najważniejsze jest jednak serce biblioteki. - Tu jest literatura najbardziej poczytna, jest ona ułożona według tzw. uniwersalnej klasyfikacji dziesiętnej; to jest taki szyfr dla bibliotekarzy, który pozwala nam obrobić się z tym wszystkim, natomiast czytelnicy jak przychodzą to mogą sobie tutaj w dowolnym miejscu myszkować, poszukiwać tego czego potrzebują – mówi Małgorzata Matysiak, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
Podczas remontu budynku rozebrano nieoryginalne przybudówki i dobudowane skrzydło z gotyckimi oknami dla potrzeb biblioteki. Wszystkie prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków. Jest też okazały dziedziniec. - Ja już tutaj widzę donice z kwiatami, oczywiście zieleń, leżaki, letnią czytelnię, imprezy, które będziemy organizować, kino letnie, zajęcia dla dzieci, głowę mamy pełną pomysłów. Mam nadzieję, że i zapału i funduszy wystarczy na to wszystko. Będziemy działać – dodaje Małgorzata Matysiak. – Inwestorem, czyli pomysłodawcą przedsięwzięcia była nasza gmina, pan burmistrz przekonał swego czasu radnych do odkupienia tego budynku z rąk prywatnych no i zaczęło się pozyskiwanie środków.
A koszt tej inwestycji wyniósł prawie 2 miliony złotych.
Dla wszystkich w nowej siedzibie biblioteki dostępna jest przestronna sala będąca czytelnią lub miejscem na warsztaty i spotkania autorskie, które biblioteka będzie organizować. - Ta sala jest dla nas bardzo ważna, ponieważ w poprzedniej lokalizacji mieliśmy czytelnię, która w zasadzie była podobnych rozmiarów, ale był tam inaczej skonstruowany łuk, który zabierał dosyć dużo miejsca no i były regały, było tak tego wszystkiego dużo, że czytelnicy byli bardzo ciasno upchnięci podczas jakichkolwiek spotkań. Natomiast tu jest przestrzeń dedykowana na to wszystko, co chcemy robić, a że prowadzimy bardzo intensywną działalność, spotykamy się z przedszkolakami, z młodzieżą ze szkół podstawowych, średnich, to to jest miejsce, w którym będzie się dużo działo. Będzie tętniło życie, będzie słychać rozmowy, uśmiech. Będziemy spotykali się również z bibliotekarzami z powiatu, będziemy rozmaite szkolenia prowadzić spotkania autorskie – zapowiada Małgorzata Matysiak.
W ramach projektu zakupione zostało także niezbędne wyposażenie. Biblioteka urządzona jest z wielkim smakiem i wyczuciem, a przede wszystkim stała się całkiem nową przestrzenią dla użytkowników, dla których czas z książką to podróż po krainach wyobraźni i fantazji. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko rozsiąść się w wygodnym czytelnianym fotelu i zatopić się w ulubionej lekturze.
***
Domek Gotycki to budynek o charakterystycznej zabudowie pochodzący z początku XIX wieku. Wchodził on w zakres dóbr, jakie generał Józef Zajączek - namiestnik Królestwa Polskiego w latach 1815-1826 otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Stąd też na elewacji niższej części budynku od strony ulicy Kościelnej umieszczony jest herb rodziny Zajączków - ''Świnka'', wykonany z piaskowca.
W okresie międzywojennym mieściło się tutaj przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet. Od czasów wojny był to budynek mieszkalny. Teraz zapisana zostanie nowa karta w bogatej historii tego budynku bowiem od grudnia mieści się tam będzie Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku.
Zadanie rewitalizacji budynku zwanego Cukierenką z przeznaczeniem na nową siedzibę biblioteki w Opatówku zrealizowano w ramach projektu: "Rozwój instytucji kultury na terenie gminy Opatówek", dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa 4 Środowisko, Działanie 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego, Poddziałanie 4.4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla rozwoju AKO. Całkowita wartość prac modernizacyjnych to ponad 2 mln złotych, a pozyskane przez Gminę Opatówek dofinansowanie z WRPO 2014+ wynosi 512 856,01 zł.
Karolina Bazan, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze