Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliski szpital ma cztery nowe karetki ZDJĘCIA

Jeszcze pachną świeżością i prawdziwy chrzest dopiero przed nimi, ale już można zobaczyć je na ulicach miasta. I to cztery od razu. O tyle karetek wzbogacił się Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zakup pojazdów w całości sfinansowała placówka. Oczywiście wzięła je na kredyt, ale ten opłaca się bardziej, niż naprawa starych aut, które idą w odstawkę.
Kaliski szpital ma cztery nowe karetki ZDJĘCIA

Stare karetki swoje już wysłużyły. Kilometrów na liczniku miały … tysiące. Podobnie jak przewiezionych pasażerów. Lata pracy w szpitalu zrobiły swoje. – Koszt ich napraw sprzed ostatnich dwóch lat to około 300 tysięcy złotych – wyjaśnia Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. - Koszt finansowania, czyli koszt kredytowania nas w okresie czteroletnim to 320 tysięcy złotych, czyli bardzo nam się to opłaca. Koszt tych wszystkich karetek to ponad 1 milion 700 tysięcy złotych. Miesięczna rata będzie wynosić około 35 tysięcy.

Cztery nowe karetki zastąpią wszystkie stare pojazdy pracujące w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Niedawno pojawiła się już jedna nowa, której zakup sfinansowało Miasto Kalisz i kilka ościennych gmin. Dodatkowo w użytkowaniu zostanie najmłodsza ze starego taboru – tak na wypadek, gdyby nowe musiały udać się do serwisu lub konieczny był wyjazd większej liczby aut. W sumie jest ich sześć. - Takiego dnia nie pamiętam, żeby w jednym dniu szpital dostał cztery karetki. To coś niebywałego – stwierdził w trakcie oficjalnego przekazania Rafał Malczewski z SOR-u. - Pozostaje mi tylko powiedzieć dziękuję, bo to jest ważne, by takim sprzętem wozić ludzi, ratować życie, bo jak tamte wyglądały pamiętamy. Dziękuję w imieniu SOR i pacjentów.

Zakup nowych pojazdów był jednym z punktów naprawczych szpitala, przedstawionych przez obecnego dyrektora. I jednym z pierwszych zgłoszonych przez pracowników SOR problemów. - Koszty napraw starego taboru są dość wysokie i bardziej racjonalny był zakup nowych karetek, zakup w formie finansowania zewnętrznego – dodaje Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Dwie nowe karetki mają podobne przeznaczenie. Każda z dwóch pozostałych będzie służyć innym pacjentom niż te pierwsze. - Pierwsza karetka to karetka dializowa do wożenia pacjentów na zabiegi. Ona jest dziewięcioosobowa, ma też miejsce na nosze. Dwie kolejne to są zwykłe karetki transportowe, do transportu chorego  między szpitalami. A ostatnia to karetka transportowa, ale specjalistyczna do wożenia pacjentów w bardzo ciężkim stanie, również dzieci po oparzeniach – wymienia Radosław Kołaciński.

W sumie na szpitalnych parkingach stoi dziewiętnaście pojazdów. Pozostałe to tzw. systemowe, czyli wypadkowe, które stacjonują także w punktach w Stawiszynie, Liskowie i Brzezinach. Ich zakup sfinansowany został z innych – zewnętrznych źródeł i chociaż są w dyspozycji szpitala to o ich wyjazdach decyduje dyżurny numeru 112.

 

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama